تفریح و کنکور

کنکور یکی از مهمترین گذرگاه‌های زندگی برای بیشتر شما نوجوانان کشورمان است که بعضاً باعث تغییرات اساسی در آینده شما می شود. به درستی یا نادرستی آن کاری نداریم ولی وضعیت موجود آن را بسیار مهم کرده تا حدی که برای بسیاری تبدیل به یک غول ترسناک شده است.

برنامه ریزی برای تفریح در دوران کنکور

اما کنکور هم با همه حاشیه هایش یک بخش از زندگیست که مثل سایر مسائل زندگی، افراط و تفریط در آن باعث آسیب به شما می شود. زندگی در زمان کنکور هم باید جریان داشته باشد و شما باید بسیاری از نیازهای طبیعیتان را در این مدت زمان حساس برآورده کنید. یکی از نیازهای مهم که باعث تقویت روحیه شما در این مسیر می‌شود، تفریح و سرگرمی است.

نمی‌خواهیم وارد بحث های کلیشه ای مثل “دید خود را به کنکور عوض کرده و به آن همانند یک تفریح نگاه کنید” یا “به آینده درخشانی که بعد از یک نتیجه خوب در انتظار شما خواهد بود فکر کنید” شویم.

اول تکلیفتان را با خودتان روشن کنید ، شما کنکور دارید پس در  وضعیت عادی و همیشگی زندگی خود نیستید، پس مسلما تفریحاتتان نیز از کمیت و کیفیت همانند زمان عادی زندگیتان نخواهد بود ، اما نیازی بسیار ضروری است که باید به آن توجه شود.

ابتدا اجازه بدهید یک مرز بندی کوچک انجام دهیم . می دانیم نشستن پای درس و مطالعات چند ساعت متوالی هم نه مفید هستند نه بازدهی خوبی دارد.

این استراحت کوچک می تواند مغز را در سامان دهی آنچه مطالعه کرده‌اید و آمادگی برای مطالعه جدید آماده کند ، کمی خستگی مغز را برطرف کند  و البته فرصتی فراهم آورید که بتوانید برخی کارهای ریز و درشتتان را انجام دهید هر چند که توصیه می شود در این زمان دراز بکشید و چشمانتان را ببندید تا مغز شما استراحت کند.

قطعا منظور ما از تفریح وقفه‌های ۲۰ دقیقه‌ای ذکر شده نیست. انتظاری که از تفریح داریم سالم بودن ، شاد بودن و پر انرژی بودنش است. تفریحات انواع گوناگونی دارند و بسته به افراد بعضا بسیار متفاوت هستند، از تفریحات کوچک چند دقیقه ای تا تفریحات بزرگ چند هفته ای. اما مسئله اول و اولویت بالای زندگی شما در حال حاضر کنکور است پس تفریح می بایست در لابلای برنامه‌های کنکور جاگذاری شوند.

با توجه به اینکه برنامه اصلی شما در روزهای کنکوری مطالعه است پس تفریحات شما باید کوچک و قابلیت انجام روزانه را داشته باشند البته بعد از یک هفته پر از تلاش و مطالعه یک تفریح چند ساعته هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند.

برنامه ریزی برای تفریح در دوران کنکور

چند نمونه از تفریحات مفیدی که می توانید در قالب‌های روزانه و هفتگی انجام دهید را ذکر می کنیم :

  1. موسیقی : موسیقی مناسب به خودی خود باعث آرامش می شود و بعضا افراد حتی در هنگام مطالعه هم آن را گوش می دهند ولی اگر شما در هنگام مطالعه نیاز به تمرکز بالایی دارید حتما در وقفه های ۲۰ دقیقه ای مابین مطالعاتتان خودتان را بک موزیک خوب و انرژی بخش مهمان کنید.این تفریح مناسبی است که به صورت مکرر می توانید آن را به انجام برسانید.
  2. ورزش کردن : مسلما ورزش از سالم ترین تفریحاتی است که یک شخص می تواند داشته باشد. منظور از ورزش ، ورزش های سبک و روزانه است. ۳۰ دقیقه ورزش روزانه اول صبح می تواند انرژی شما را چند برابر کند. ورزش هم جسم شما را شاداب می کند و هم روحتان را. پس ورزش کردن می تواند از تفریحات روزانه شما به شمار آید.
  1. برنامه های تلویزیونی : تاکید می کنم فقط و فقط برنامه مورد علاقتان. وقتی که برای دیدن برنامه مورد علاقتان صرف می کنید باعث شادابی ذهن شما می‌شود و شاید از بزرگترین مزیت‌هایش از بین بردن دغدغه فکری شما در مورد ندیدن آن برنامه می باشد. تاکید می کنم به هیچ وجه برنامه‌های دیگر را دنبال نکنید که همانند سمی مهلک برای برنامه‌ریزی شما می‌باشد. بنابراین برنامه‌های تلویزیونی کنترل شده هم می‌تواند یکی از تفریحات روزانه شما باشد.
  2. دنیای مجازی : این بحث را به خودتان می‌سپاریم. برای برخی گشتن در دنیای مجازی از بهترین تفریحات است هر چند که در نهایت چیزی جز خستگی چشم و ذهن به همراه ندارد. توصیه می کنیم این مورد را از لیست تفریحاتتان حذف کنید ولی اگر باعث دغدغه فکریتان می شود زمانی را به آن اختصاص دهید.هر چه کمتر بهتر!
  3. گردش با دوستان : اگر از بودن با دوستان خود لذت می‌برید، ماهی یکبار زمانی را برای ملاقات دوستانتان اختصاص دهید؛ هر چند که باید مراقب باشد زمانی که صرف این کار می شود کنترل شده باشد.
  4. تفریحات خانوادگی : این تفریحات که به طور کلی بیشتر در آخر هفته ها انجام می شود از بهترین و سالمترین تفریحاتیست که می توانید انجام بدهید . هم فواصل بعضا منظم و مناسبی دارد و هم باعث شادابی و تازگی روح و جسم شما میشه.هیچ چیز همانند یک پیک نیک آخر هفته خوب خستگی را از تنتان بیرون نمی کند . بنابراین با مشورت با خانوادتان یک تفریح خوب برای آخر هفته‌ها برنامه‌ریزی کنید.

 

مطالب مشابه

اشتباهات محاسباتی
اشتباهات محاسباتی

اگر دقیق‌تر نگاه کنیم متوجه میشیم که منبع بسیاری از اشتباهات و نمره های منفی ، بی‌توجهی به محاسبات...

از درس خواندن در سال کنکور لذت ببریم.
از درس خواندن در سال کنکور لذت ببریم.

معمولا امکان ندارد در کاری که از انجام دادنش لذت نمیبریم موفق شویم! مثلا وقتی تشنه مان می شود به هر...

طرز فکر رتبه های دو رقمی و سه رقمی کنکور
طرز فکر رتبه های دو رقمی و سه رقمی کنکور

همه‌ی ما دوست داریم که راز و رمزهای افراد موفق را بدانیم. گاهی این افراد، میلیاردرهایی هستند که از...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود