روش مطالعه ی درس فیزیک

درس فیزیک

فیزیک یا با فصل هایی مثل مغناطیس و القا از آدم دلبری میکنه یا یهو با حرکت و دینامیک میترسونه. ولی هرچی که هست میتونه شیرین باشه. باید بدونی ازش چی میخوای، یعنی در اصل باید بدونی که خودت از خودت چی میخوای و فیزیک این وسط میتونه چه کمکی به تو بکنه. ولی مطمئن باش شاید اولش از مواجه با اون خجالت زده بشی و یا حس مثبتی نداشته باشی ولی هرچی جلوتر بریم، برای دیدنش لحظه شماری خواهی کرد.

 

قبل از همه شروع کن

یکی از مهمترین و موثرترین راه ها برای یادگیری درس فیزیک رو خوانی کتاب قبل از تدریس معلم در منزل است. این روش باعث میشود سرکلاس با شور و اشتیاق مضاعف به درس گوش دهید و بتوانید به سوالاتی که دبیر سر کلاس مطرح میکند پاسخ دهید و مطلب در ذهن شما جا بیفتد. 

کلاس درس

اگر قرار باشه که از کنکوری ها سوال بپرسید که چه تایمی از روز رو هدر میدید، اکثر قریب به اتفاق اون جمعیت مورد پرسش، یک صدا فریاد میزنن، کلاس درس.

اما واقعیت ماجرا هم باید به این شکل باشه؟ آیا واقعا رفتن به کلاس درس و گوش دادن به تدریس دبیر برای ما مفید نیست و نمیتونیم ازش استفاده کنیم؟

کلاس درس دقیقا همون جایی هست که به تو اجازه میده ساعت مطالعه خودت رو در طول روز دو برابر کنی. فقط کافیه که رفتن به کلاس رو کار بیهوده ندونی. فقط کافیه که برای خارج شدن از کلاس درس لحظه شماری نکنی. واقعا چه کسی بهتر از دبیری که سال ها در حال تدریس کنکور بوده، میتونه به ما آموزش بده. واقعا دوست نداری که سر کلاس درس مطلب رو کامل یاد بگیری و زمانی که در منزل در اختیار داری رو به تست زنی و یادگیری بیشتر اختصاص بدی؟

آیا تا به حال حضور فعالی در کلاس درس داشتی؟ تا حالا شده که مطلبی رو سر کلاس درس یاد بگیری و ضرر کنی و یا برای تو نتیجه عکس بده؟ مطمئنن جواب خیر هست. اگر اینطور نیست باید مشکل رو در خودتون پیدا کنید. یکبار، فقط یکبار با کاغذ و قلم سر کلاس حاضر باش و با تمام وجود برو که مطلب رو همون جا یاد بگیری. مطمئنم که نتیجه تو رو غافل گیر میکنه.

برای بار آخر بهت توصیه میکنم که اگر از کلاس درس به درستی استفاده کنی، نتیجه ای خارق العاده برای تو در پی خواهد داشت.

 

مطالعه در منزل

در پاراگراف های قبلی در مورد اهمیت پیش خوانی مطالب قبل از تدریس استاد و همینطور حضور فعال در کلاس درس صحبت کردیم. حالا نوبت به یکی از اصلی ترین مراحل یادگیری فیزیک میرسه. بعد از اینکه به منزل اومدی و گلویی تازه کردی، بهترین فرصت برای به دست آوردن تسلط روی مبحثی است که امروز یاد گرفتی. برای اینکار باید نگاهی گذرا به جزوه دبیر و درسنامه کتاب کمک آموزشی داشته باشی.

البته این کار زمان زیادی رو از تو نمیگیره، چون تو هم پیش خوانی داشتی و هم مطلب رو سر کلاس درس از استاد یاد گرفتی. بعد از مرور سریع کلیات مبحث، باید زمانی که در اختیار داری رو به تست زنی اختصاص بدی. تست های سراسری میتونه مهم ترین منبع تو باشه، البته نباید از اهمیت تست های تالیفی با ایده های نو هم غافل شد. یادت باشه که این تست ها، تست های آموزشی هست و هدف ما از زدن این تست ها، آشنایی با تیپ تست های مختلف هست و قصد داریم تا جنبه های مختلف هر مبحث رو دقیق یاد بگیریم. باید به قدری برای یک مبحث تست زنی انجام بدی که به درجه استادی برسی.

اینکه اشاره میکنیم که باید تست زنی رو خیلی زیاد انجام بدی دقیقا منظورمون این هست که به قدری تست های یک مبحث به خصوص سراسری های اون رو پاسخ بدی که پی به دلیل طرح هر تست هم ببری. اصلا محدودیتی برای پاسخ دادن به یک تست برای تو وجود نداره. شده یک تست رو ۱۰ مرتبه هم باید پاسخ بدی. توانایی تو در حدی باید باشه که با دیدن صورت هر تستی از اون مبحث، سریعا راه حل رسیدن به پاسخ صحیح رو به دست بیاری.

ازت میخوام که از رو به رو شدن با تست ها ترس نداشته باشی. از اینکه 20 دقیقه برای حل کردن فقط یک تست زمان بزاری واهمه نداشته باش. بلافاصله بعد از اینکه یک مرتبه نتونستی تست رو درست پاسخ بدی، سراغ پاسخ نامه نرو. اول همه راه حل های ممکن رو امتحان کن و اگر باز هم به جواب نرسیدی، پاسخ نامه تست رو دقیق بخون تا با راه حل سوال آشنا بشی.

اگر در مبحث خاصی احساس ضعف میکنی سعی کن برای مطالعه اون مبحث برنامه داشته باشی. به عنوان مثال با زدن شبی ۳ تا ۵ تست از یک مبحث مثل حرکت میتونی بعد از گذشت یک ماه به تسلط خیلی خوبی برسی. این روش رو حتما برای مباحثی که در دروس مختلف ضعف داری، امتحان کن. 

تلاش مضاعف

دوست من فیزیک اون طور که تو فکر میکنی سخت نیست و تو میتونی این شاخ غول خیالی رو به راحتی بشکنی، برای اینکار باید سخت کوش باشی و میدون رو خالی نکنی. هدفت باید رسیدن به درصد بالا در این درس باشه.

روند کار هم همونجور که توضیح دادیم، سخت و پیچیده نیست. بعد از اینکه به درسنامه مسلط شدی باید تا جایی که زمان بهت اجازه میده تست بزنی. در زمان مطالعه هر مبحثی از درس فیزیک کاری که باید انجام بدی این هست که نکات و فرمول های مهم اون فصل رو به صورت خلاصه برای خودت جمع کنی، تا زمانی که در روز های آینده نوبت به مرور رسید، خیال راحتی داشته باشی. بتونی در زمان کم مبحث رو از خلاصه ها مرور کنی و مابقی زمان خودت رو برای تست زنی اختصاص بدی.

در ضمن این نکته رو هم مدنظر داشته باش که برای درس هایی مثل فیزیک و ریاضی، راهی برای فرار از مواجهه با مسائل پیش روی تو نیست و برای اینکه بتونی یک درصد قابل توجه به دست بیاری باید دست به قلم بشی و تست بزنی. هیچ شخصی در طول تاریخ، با روخوانی کردن از روی جزوه و یا درسنامه نتونسته با ۵۰ درصد درس هایی مثل ریاضی و فیزیک برسه!!!

 

مطالب مشابه

نحوه ی مطالعه درس زیست شناسی
نحوه ی مطالعه درس زیست شناسی

واقعا در این مورد بزرگ بینی نکردیم و چه بپذیریم و چه این موضوع رو رد کنیم. زیست به قدری خاص هست که...

روش مطالعه درس شیمی
روش مطالعه درس شیمی

این درس شیمی هست با همه ویژگی های خاصی که فقط برای خودش هست. برای اینکه این درس تبدیل به اسلحه...

نحوه ی مطالعه ی درس ریاضی تجربی
نحوه ی مطالعه ی درس ریاضی تجربی

درس ریاضی برای اکثر کنکوری‌های رشته تجربی در کنکور سراسری یک مانع بزرگ محسوب میشه و اصولا خیلی کم...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود