نحوه ی مطالعه درس دینی

دین و زندگی 

 دین و زندگی به تنهایی وزن تمام کم کاری های ما رو به شونه میکشه و همیشه نقش ابر قهرمان رو در داستان رتبه برتر شدن ما بازی کرده. دقیقا همون لحظه هایی که داریم درصد های مورد نظرمون رو برای رتبه شدن مرور میکنیم، چیزی جز ۱۰۰ زدن برای دین و زندگی متصور نمیشیم. رویایی که صد البته قابل تحقق هست. البته نه به سادگی سال های قبل، برای دیدن عدد سه رقمی ۱۰۰ جلوی این درس باید متفاوت عمل کنی. دیگه فقط با حفظ کردن نمیتونی کاری از پیش ببری. دیگه فقط حفظ متن کتاب درسی نمیتونه برای تو کافی باشه. میبینی تست هایی رو که از ترکیب چند فصل از دو یا سه کتاب دین و زندگی طرح میشه. دیگه نمیتونی با درصد ۱۰۰ دین و زندگی شوخی کنی.

 

برای شروع 

فرض میکنیم که قرار هست که یک درس از دینی رو برای بار اول مطالعه کنی. برای اینکار بهتر هست که یک دور این درس رو از کتاب درسی روخوانی کنی برای اینکه با کلیت مطالب درس آشنایی پیدا کنی. بعد از مطالعه اولیه، میتونی نگاهی به تست های سراسری سال های اخیر اون درس بندازی تا متوجه بشی که کدوم بخش از کتاب در طی این سال ها بیشتر مورد توجه طراحان کنکور سراسری بوده. بعد از انجام دادن این دو مرحله، حالا باید ضربه آخر رو بزنی.

برای اینکار باید پاراگراف به پارگراف اون درس رو دقیق مطالعه کنی و اگر مطلب مهمی رو دیدی، اون رو مارک کنی تا در سری های بعدی بتونی در زمان خیلی کم مطالب مهم درس رو مرور کنی. از نوشتن نکات مهمی که از آیات یک درس به دست میاری به هیچ عنوان غافل نشو و خیلی تمیز نکات رو از کتاب کمک آموزشی و یا هر جای دیگه ای که به دست آوردی به کتاب درسی منتقل کن. با اینکار کتاب درسی خودت رو به یک منبع بی نظیر تبدیل میکنی.

البته این نکته رو فراموش نکن که نوشتن، میتونه تاثیر فوق العاده مثبتی در روند یادگیری مطالب برای تو داشته باشه. باید بر روی هر درس به قدری مسلط بشی که برای خودت و یا دوستانت اون درس رو خیلی دقیق آموزش بدی و بتونی به صورت خلاصه وار در هر زمانی نکاتی اون درس رو روی کاغذ بیاری. نباید هیچ نکته کوچکی هم از دید تو پنهان بمونه.

 

 سر نخ 

اگر به تست های همین چند سال اخیر درس دین و زندگی دقت کنی، به راحتی از اهمیت فوق العاده زیاد آیات و روایات برای این درس آگاه میشی. چیزی در حدود ۷۰ تا ۷۸ درصد از تست های دین و زندگی به طور مستقیم و یا غیر مستقیم به آیات و روایات این درس ربط داده شدن.

بنابراین کاری که انجام میدی این هست که بین هر آیه ارتباط درستی با متن کتاب درسی برقرار کنی. البته ممکن هست که همه آیات یک درس با متن اون درس ارتباط خاصی نداشته باشن. اما اگر تونستی ارتباط برقرار کنی، چه بهتر که اون آیه رو بالای پاراگراف مربوطه یادداشت کنی.

در کنار پیدا کردن ارتباط آیات با متن کتاب درسی، باید به دنبال ارتباط آیات یک درس با درس های دیگه هم باشی. اغلب آیاتی که در هر درس آورده شده ارتباط معنایی یکسانی داره و به همین جهت در کنکور شاهد تست هایی هستیم که هم صورت تست و هم گزینه های تست تماما از آیات کتاب درسی طرح شده.

در انتها به شما توصیه میکنم که به تمام آیات کتاب درسی تسلط صد در صدی داشته باشی. برای رسیدن به درصد بالا در این درس کار سختی پیش روی تو نیست، فقط باید آیات و روایات هر درس رو به طور کامل شخم بزنی. سعی کن هر آیه رو به خاطر بسپاری و بتونی معنی روانی از هر آیه رو با دیدن اون در ذهن خودت بسازی. اکثرا در برخی از تست ها شاهد این هستیم که یک آیه رو به طور کامل در اختیار داوطلب قرار نمیدن، به همین خاطر باید هم ابتدا و هم انتهای آیه رو به خوبی بلد باشی.

فراموش نکنید که در کنکور تجربی سال ۹۷، هفده تست به آیات مرتبط بود و فقط ۸ تست مرتبط با متن کتاب درسی طرح شده بود. همه چیز مشخص هست پس جایی برای کم کاری باقی نمیمونه.

تست دینی

 دین و زندگی هم دل داره و مثل همه درس های دیگه باید براش تست زنی انجام بدی. بعد از مطالعه روزنامه وار هر درس، باید نگاهی گذرا به تست های اخیر اون مبحث داشته باشی تا از چم و خم داستان با خبر بشی. به جز اون مورد که با تست ها سر و کار داریم، باید ۳ یا ۴ روز بعد از مطالعه هر مبحث هم تست زنی اون درس رو انجام بدی. تست های سراسری برای ما در درجه اول الویت قرار داره و بعد از اون باید سراغ تست های تالیفی نزدیک به کنکور سراسری و صد البته با ایده های نو و خلاقانه بری.

تعداد تست اصلا اهمیتی نداره، چرا که هدف ما از این تست ها یادگیری هست. در دل همین تست هایی که پاسخ میدی، نکاتی نهفته هست که امکان داره همون سالی که تو کنکور میدی، ناگهان مورد توجه طراحان قرار بگیره.

بعضا شاهد این موضوع هستیم که داوطلب با اینکه مطالعه خوبی برای دینی داره و طبق برنامه ای که تنظیم کرده، هم مرور داشته و هم به اندازه کافی تست زنی انجام داده، اما سر جلسه آزمون های آزمایشی اون طور که باید و شاید نمیتونه به تست ها پاسخ صحیح بده. کاری که میتونی برای رفع این مشکل انجام بدی این هست که هفته ما قبل آزمون، از خودت تست زمان دار بگیری. یعنی تعداد مشخصی تست رو در مدت زمان معین، بدون نگاه کردن به پاسخ نامه جواب بدی. مثلا ۲۵ تست دینی رو در مدت ۱۸ دقیقه. این کار باعث میشه هم سرعت عمل بهتری به دست بیاری و هم میزان بی دقتی هایی که تا به الان داشتی نزدیک به صفر بشه.

 

زمان بندی مطالعه ی دینی

درضمن به هیچ عنوان مطالعه دین و زندگی رو به بعد از عید موکول نکن. بعضی از مشاورین با این استدلال که دینی درسی حفظی است و از عمومی ها محسوب میشه به داوطلب توصیه میکنن که مطالعه دین و زندگی رو برای بعد از عید قرار بدن. این کار به شدت میتونه بهت ضرر بزنه و به نوعی تفاوتی با خودکشی برای تو نداره. درسته که دین و زندگی با توجه به نکات ریز و حفظی زیادی که داره از جمله درس های فرار محسوب میشه، اما مطالعه اون برای بعد از عید اصلا ایده قشنگی نیست.

بهت توصیه میکنم از همون ابتدا مطالعه همه درس ها از جمله دین و زندگی رو شروع کنی و مطالبق با برنامه ای که داری و هم زمان با آزمون ها، این درس رو هم جلو ببری و به فکر رسیدن به تسلط صد در صدی باشی. از عید به بعد با توجه به ساعت بیشتری که برای مطالعه عمومی ها اختصاص میدی، میتونی بارها این درس رو مرور کنی و خیال خودت رو از رسیدن به درصد بالا در این درس راحت کنی.

 

کتاب کمک آموزشی و یا کتاب درسی

دقیقا مسئله این است که هم  کتاب درسی و هم کتاب کمک آموزشی رو برای دین و زندگی نیاز داری. کتاب درس دین و زندگی واقعا خوب کار کرده و اغلب بخش های کتاب به خصوص متن هاش رو میتونی به راحتی درک کنی و نکات غیر قابل فهم رو خیلی کم در کتاب پیدا میکنی.

اما طبیعتا همون طور که اشاره کردیم آیات و روایات برای این درس اهمیت فوق العاده بالایی داره و این کتاب کمک آموزشی هست که نکات مخفی و ارتباط های ریز بین آیات رو برای تو مشخص میکنه و باعث میشه تا بتونی به جنبه های مختلف درس تسلط پیدا کنی. بنابراین اینجاست که نیاز وجود یک کتاب کمک آموزشی خوب رو احساس خواهی کرد. علاوه بر کمکی که این کتاب در بخش آیات به تو میکنه. برای تست زنی هم به داد تو خواهد رسید. طبیعتا در طول سال باید به دفعات برای درس های مختلف دینی تست زنی انجام بدی و به کتابی نیاز داری که تست های سراسری و تالیفی هر درس رو به صورت طبقه بندی شما در اختیار تو قرار بده. خدا رو شکر در حال حاضر کتاب های فوق العاده با کیفیتی برای درس دین و زندگی در بازار موجود هست که میتونی با تهیه اون ها با دست پر به سراغ کنکور بری.

در ضمن نکته ای که خیلی اهمیت داره این هست که برای هر درس فقط و فقط یک منبع کمک آموزشی رو انتخاب کنی. فقط یک منبع کمک آموزشی. بنابراین قبل از انتخاب این کتاب، حسابی مشورت کن تا انتخاب خوبی داشته باشی.

 

مطالب مشابه

نحوه ی مطالعه درس زیست شناسی
نحوه ی مطالعه درس زیست شناسی

واقعا در این مورد بزرگ بینی نکردیم و چه بپذیریم و چه این موضوع رو رد کنیم. زیست به قدری خاص هست که...

روش مطالعه درس شیمی
روش مطالعه درس شیمی

این درس شیمی هست با همه ویژگی های خاصی که فقط برای خودش هست. برای اینکه این درس تبدیل به اسلحه...

روش مطالعه درس عربی
روش مطالعه درس عربی

درس عربی هم مثل مابقی عمومی ها ۲۵ تست در کنکور سراسری سهم داره.درسی جذاب و در عین حال ترسناک برای...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود