مدادی در تاریخ (قسمت دوم)

پرواز ذهن خلاق یک مخترع

اواخر قرن هجدهم میلادی ، صنعت بالون سازی شروع به رشد کرد و در مدت کوتاهی شکوفا شد . کونته مردی نبود که از این موقعیت استفاده نکند و بیکار بنشیند . وی توانست برای خودش یک بالن که با هوای گرم فعال میشد ، بسازد و جلوی دیدگان مردم مشتاق پرواز کند . بعد از آن کونته تصمیم گرفت بالنهایش را بوسیله گاز هیدروژن فعال کند . بعد از مدتی کونته موفق شد بالنی با گاز هیدروژن بسازد . وی تصمیم گرفت برای جشن استقلال فرانسه بالن خود را به پرواز در آورد اما متاسفانه بالن کونته در آسمان آتش گرفت و باعث شد تا مصریان وحشتزده شوند . مصریان به خاطر باور غلط ، تصور میکردند که بالن یک وسیله جنگی است که آنها باید با آن مقابله کنند. کونته که دوست داشت از بالن برای ارتش استفاده کند ، هیچگاه نتوانست به آرزویش برسد و در نتیجه بالنهای کونته نتوانستند کاربرد نظامی پیدا کنند .

آغاز تحولات گرافیتی !

حدود پانصد سال قبل ، گرافیت در معادن انگلستان کشف شد . بدیهی بود در وهله اول  از گرافیت خام ، برای نوشتن استفاده کنند . این عمل با استقبال همه روبرو میشود . به تدریج بازار گرافیت خام نیز ، رونق گرفت . همین استقبال باعث شد تا اولین مدادهای گرافیتی به بازار بیاید. قبل از اینکه مردم به این مدادها روی بیاورند ، استفاده ازمدادهای سربی رایج بود . سرب از خود ردی خاکستری به جای میگذاشت. درمیان سال 1560 میلادی ، یک زوج ایتالیائی به نامهای ( سیمونیو) و ( خانم برناچوتی ) با قرار دادن یک تکه گرافیت در میان دو چوب ، موفق شدن نوعی مداد اختراع کنند .

راهی دیگر و تجربه ای دیگر !

در سال 1962 میلادی در نورنبرگ ، چند نفر سعی کردند برای اولین بار، با پودر گرافیت به تولید مغزی مداد برسند !  آنها پودر گرافیت را با سولفور و سرمه مخلوط کرده و مدادهای گرافیتی چوبی را تولید کردند !

در زمان جنگهای ناپلئون ، مدادها به فرانسه صادر نمیشد و به نوعی فرانسه تحت تحریم دو کشور انگلستان و آلمان قرار گرفته بود . فرانسوی ها به دلیل محاصره دریائی که بوسیله ناوگان انگلستان صورت گرفته بود ، نمیتوانستند مداد گرافیتی به فرانسه وارد کنند .

مرد مخترع فرانسوی وارد میشود !

کونته باز به کمک ناپلئون میآید . پس از نایاب شدن مدادهای آلمانی و انگلیسی و همچنین به علت عدم توانائی برای تولید مداد ، کونته به یک فکر بکر رسید . نیکولا ژاک کونته ، که با مواد گرافیت و مداد آشنائی بسیاری داشت ، شروع به تحقیقات کرد تا برای حل این معضل راهی پیدا کند . بعد از تلاش و تحقیق فراوان موفق شد پودر گرافیت را با خاک رس مخلوط و سپس به طریقه فشرده سازی بین دو دو قطعه چوب ، نخستین مداد مدرن و کاربردی جهان را اختراع کند .

کونته اختراعش را در سال 1795 میلادی به ثبت رسانید و در سال 1798 میلادی از نمایشگاه محصولات صنایع فرانسوی به خاطر این اختراع جایزه ویژه نمایشگاه را به دست آورد .

ادعاهای مردود !

جوزف پریستلی ،  شیمیدان و فیلسوفی انگلیسی بود که برخی از مردم او را کاشف اکسیژن میشناختند . پریستلی سعی کرد تا خود را مخترع اولیه مداد معرفی کند اما به خاطرعدم ارائه سند قابل قبول به جامعه مخترعان جهان ، ادعای وی به رسمیت نرسید !

اختراع تکاملی از مداد !

هایمن لیپمن به خاطر کار گذاشتن یک تکه پاک کن در انتهای مداد ، در سال 1858 توانست به عنوان یک اختراع محصولش را به تثت برساند و گواهی تولید اخذ نماید ! وی بعد از چهار سال حق امتیاز خود را به مبلغ صد هزار دلار واگذارکرد !

خب رهروان علم و دانش امیدواریم که زندگی کونته برای شما جذاب بوده باشد و در زمان امتحان کنکور که مدادی در دست دارید یادی از وی بکنید که نقش مهمی در روند درسی و مدرسه کودکان دنیا داشته است . و اما شما یاران ضمن آرزو برای پیروزی شما در امتحانات ، آنهم در این شرایط کرونائی ، فراموش نکنید که در فضای مجازی و دوران قرنطینه ای ، چنانچه با رفیقی کانکت شدید به وی گوشزد کنید که ( ضمن رعایت پروتکل بهداشتی ، تیک تاکی شو رفیق ! )

 

مطالب مشابه

مدادی در تاریخ (قسمت اول)
مدادی در تاریخ (قسمت اول)

سلام بر دنبال کننده های سامانه ( تیک تاک ) امیدواریم که تا به حال این سامانه وظیفه خود را که همانا...

همگام با سرعت ، اسپرسو ساز( قسمت اول)
همگام با سرعت ، اسپرسو ساز( قسمت اول)

سلام بر تیک تاکی های عزیز ، امیدواریم در این روزگار سخت که هوای کره زمین آلوده به نفرین تنفسی شده ،...

بچسبون تا یاد تو نشود فراموش!(قسمت دوم)
بچسبون تا یاد تو نشود فراموش!(قسمت دوم)

حضور تاثیر گذار در یک همایش . در سال 1974 در یک همایش که به همت شرک 3M در رابطه با خواص چسب ،...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود