رقص حروف در پی یک اختراع  ( قسمت اول)

اینبار میرویم سر وقت مخترعی که اختراعش او را ثروتمند نکرد . اختراعی که منجر شد به انقلاب در ادبیات ، سرعت نوشتاری و تسلط بر حروف گذاری ! ( کریستوفر شولز ) مخترع ماشین تایپ .

در ابتدا بد نیست با شرایط قبل از اختراع ماشین تایپ کمی آشنا شویم . خب میدانیم که برای مطالعه کتاب ، روزنامه و دیگر نوشته ها از جمله کتابهای درسی که در مقاطع مختلف درسی از ابتدائی تا دبیرستان و کنکور و دانشگاه تحت اختیار دارید ، ابتدا به ساکن به تحریر احتیاج دارند . طبیعی است که برای خواندن و نوشتن به سرعت و پیشرفت نیاز بود . به همین خاطر هرچقدر نیاز به سرعت به نوشتن زیاد شد ، توسعه صنعت برای راحتی این نیاز هم افزایش یافت . برای پی بردن به اهمیت و جایگاه بالای ( ماشین تایپ ) باید بدانیم قبل از اختراع ( ماشین تایپ ) چه مشقتی برای فراهم کردن مطالب چاپی کشیده میشد .

برای تحریر مطالب و چاپ آنها ، کارگران حروفچینی در چاپخانه ها حروف سربی را در کنار هم میچیدند تا جمله ای معنا پیدا کند . این حروف سربی در جعبه ای به ابعاد تقریبا یک متر در یک و نیم متر قرار داشت . به این جعبه که به شکل اریب روبروی کارگر حروف چین قرار داشت ( گارسه ) میگفتند . گارسه تشکیل شده بود از خانه های کوچک مربع و مستطیل شکل که در آن هر حرفی ریخته شده بود .

مثلا حرف ( ش ) تشکیل شده بود ازچهار شکل که معروف بود به ( شین اول ) که برای کلمه هائی به کار گرفته میشد که با شین شروع شود مثل ( شتاب ) یا حرف ( شین وسط ) که فرضا برای کلمه ای که حرف ( ش ) در میان آن باشد مثل ( سشوار) . یا حرف ( شین آخر) که فرضا برای کلمه ( خواهش ) به کار برده میشد و حرف دیگر معروف بود به ( ش تنها ) که برای کلمه ای به کار برده میشد که تنها باشد ، فرضا کلمه ( ماش ) .

به نوعی میشه گفت فقط برای حرف ( ش ) چهار خانه بود که حروفهای نامبرده ، در هر خانه ای جای میگرفتند . بدیهی بود که حروف باید در اندازه های مختلفی باشند و به این منظور تعدا زیادی جعبه ( گارسه ) در سالن حروفچینی ، در کنار هم قرار داشت . اصطلاحا سایز حروفها معروف بود به ( ده نازک یا ده سیاه ، دوازده نازک یا دوازده سیاه ، یا چهارده سایه دار یا سیاه یا نازک و .....)

این سایز بندی از شش که بسیار کوچک بود شروع میشد تا سی و دو که حروف بسیار درشتی بود . البته در کنار این حروفها باید از اشکالی چون پرانتز یا خط فاصله یا کروشه یا نقطه یا علائمی چون سئوال و تعجب و سایر اشکال دیکر هم باید نام برد .

در کنار کارگران حروف چین ،  کارگرانی بودند که به آنها ( حروف پخش کن ) میگفتند . بعد از اینکه مطالب چیده شده توسط کارگران حروف چین و چاپ شدن آن مطالب ، وظیفه کارگران ( حروف پخش کن ) این بود که حروف را مجددا در خانه های خود رها کنند. این عمل چنان با مهارت انجام میشد که چشم به سختی میتوانست مسیر دست کارگر را دنبال کند .

مطالب مشابه

چنین دور ، چنین نزدیک ، شاید شما باشید (قسمت دوم)
چنین دور ، چنین نزدیک ، شاید شما باشید (قسمت دوم)

در ادامه بحث قبلی ثبت اختراع برای ثبت در تاریخ ! خانم اندرسون در سال 1903 اختراع خود را تکمیل کرد و...

چنین دور ، چنین نزدیک ، شاید شما باشید (قسمت اول)
چنین دور ، چنین نزدیک ، شاید شما باشید (قسمت اول)

سلامی گرم و خشخاشی از تیک تاک به شما همپایان تیک تاکی ! نمیدونیم شما چقدر از اختراع و مخترعین...

از درس خواندن در سال کنکور لذت ببریم.
از درس خواندن در سال کنکور لذت ببریم.

معمولا امکان ندارد در کاری که از انجام دادنش لذت نمیبریم موفق شویم! مثلا وقتی تشنه مان می شود به هر...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود