فضا در اختیار همه هست حتی ناشنوایان (قسمت اول)

قصد ما آشنائی شما با افرادیه که با اراده ای مثال زدنی در مباحث علمی خود را بالا کشیده اند . عموما این افراد از خود ردی بر جا گذاشته اند ولی کمتر کسی نامی از آنها شنیده است . با اینکه بچه های تیک تاک دست روی کسانی گذاشته که یا مخترع بوده یا مکتشف ، اما متاسفانه نام آنها زیر نام مخترعین بزرگ و بیشتر شنیده شده ، کم رنگتر شده است به هر حال در این قسمت به دانشمند ، محقق و یکی از بنیانگذاران دانش موشک و فضانوردی میپردازیم .

اصلا تا به حال فکرش را کرده اید که از روی زمین تا فضا پیمائی در مدار زمین یک کابل کشیده شود ؟! این ایده برای سفر به فضا بدون استفاده از موشک بود ! این ایده یا بهتر بگوئیم پروژه فضائی ( آسانسور فضائی ) نامیده شد . در سال 1895 در مقاله ای تحت عنوان ( گمانه هائی در باب زمین ، آسمان و وستا ) ایده آسانسور فضائی بوسیله دانشمند روسیه به نام ( تسیولکوفسکی ) مطرح شد جالب اینجاست که به قوت رسیدن این ایده هنوز مد نظر دانشمندان فضائی میباشد !

( کنستانتین ادواردوویچ تسیولکوفسکی ) کی بود ؟

درروزپنجم سپتامبر سال 1857 در روستای ( ایژوفسکو ) در استان ریازان روسیه پسری به دنیا آمد که در سن 9 سالگی بر اثر بیماری مخملک برای همیشه شنوائی خود را از دست داد . این پسر بچه ناشنوا تسیو لکوفسکی نام داشت که در آینده تیدیل به یکی از بزرگترین دانشمندان فضائی میشود . تسیو به علت ناشنوائی نتوانست به طور عادی تحصیل را درمدرسه ادامه بدهد اما ناامید نشده و به شیوه خود آموز شروع به علم آموزی کرد . تسیو به خاطر ناشنوا بودن هیچ ارتباطی با سایر کودکان برقرار کند از این رو اوقات وی صرف مطالعه و تحقیق میشد . پدر تسیو که جنگلبان بود همواره مشوق وی بوده و اسباب پیشرفتش را فراهم میکرد .

آغاز حرکت دانشمند جوان برای آینده سازی خود !

تسیو شانزده ساله بود که پدرش او را به مسکو فرستاد تا درس ، مطالعه و تحقیقات خود را به طور جدی دنبال کند . تسیو به مدت سه سال در کتابخانه ای فقط مشغول علم اندوزی بود . به تدریج به مسائل فضا علاقه مند شد و بخش اعظم مطالعه اش را پیرامون سفر بین سیارات متمرکز کرد تا ایده هایش را برنامه ریزی کند . در مقطعی تسیو تصمیم میگیرد تا به زادگاهش برگشته و در مدرسه روستا تدریس نماید .

ارتباط تسیو با دنیای علم و محققین !

در زمانی که تسیو ناشنوا در مدرسه کوچک روستایش در حال تدریس بود ، دست از مطالعه و تحقیق برنداشته و به شدت پیرامون نظریه جنبشی گازها و اندازه گیری سرعت نور مطالعاتی داشته و نظریات شخصی خود را پیدا میکند . وی مجموعه نقطه نظراتش را برای انجمن شیمی و فیزیک سنت پترزبورگ میفرستد . در انجمن فوق ، دانشمند و شیمیدان معروف ( دمیتری مندلیف ) خالق جدول مندلیف هم حضور داشت . مندلیف نتایج تحقیقات تسیو را خواند و در جواب وی نامه ای به این مضمون نوشت که حاصل تحقیقات در بیست سال پیش توسط دانشمندان دیگر به دست آمده است ولی چنانچه تمایل بر ادامه تحقیقات داشته باشید ، انجمن را در جریان بگذارید. طبیعی بود که در آن روزگار دسترسی به مطالب علمی به راحتی امروز نبود برای همین تسیو از تحقیقات دیگران بی خبر بود . درخواست مندلیف مبنی تمایل همکاری با وی ، تسیو را سر ذوق آورد . تسیو تمام تحقیقات چند سال اخیرش را به مرور در نشریات گوناگون به چاپ رسانید . همین موضوع باعث شد تا کمکهای مالی برای ادامه تحقیقاتش ، در اختیارش قرار گیرد . زمانی که چاپ مقالاتش مستمر شد ، شهرت فراوانی به دست آورد و چند دانشمند پیگیر نظرات وی شدند . تسیو که به خاطر توجه علاقه مندانش بر آن شد تا نخستین تونل باد روسیه را ساخته و بوسیله آن مشغول آزمایش و تحقیق شود .

ادامه این مبحث آشنایی در قسمت آینده

پس طبق روال همیشه یادمون نره که به دوستامون بگیم تیک تاکی شو رفیق

مطالب مشابه

فضا در اختیار همه هست حتی ناشنوایان (قسمت دوم)
فضا در اختیار همه هست حتی ناشنوایان (قسمت دوم)

تسیو در جهت عملی کردن پروژه های شخصی تسیوی ناشنوا از اواسط دهه 1880 میلادی شروع به تحقیق در زمینه (...

کنکور زیر لایه حمله ویروس کوئید 19 (قسمت دوم)
کنکور زیر لایه حمله ویروس کوئید 19 (قسمت دوم)

اولین مرد مخترع از اسکاتلند وارد شد ! در سال 1747 میلادی یک پزشک اسکاتلندی به نام ( ویلیام کالن )...

اختراعی با رقص جیوه و بازی اعداد دماسنج ها ( قسمت دوم)
اختراعی با رقص جیوه و بازی اعداد دماسنج ها ( قسمت دوم)

حالا از دماسنج فارنهایت بیشتر بدانیم . در سال 1726 فارنهایت با نگارش یک مقاله برای دستگاه اختراعی...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود