اختراعی با رقص جیوه و بازی اعداد دماسنج ها ( قسمت دوم)

نقطه دوم دمای مخلوط یک به یک آب خالص و یخ بوده و نقطه سوم دمای بدن انسان را محور قرار میداده است . فارنهایت پس از مشاهده فاصله این نقاط از هم به این نتیجه میرسد که فاصله نقطه ذوب یخ خالص و یخ با نشادر ، نصف فاصله نقطه ذوب یخ خالص از دمای بدن است . در نتیجه فارنهایت برای تقسیم بندی بین این نقاط ، فاصله ها را به دو مقدار 32 قسمتی و 64 قسمتی تقسیم کرده و با با نصف کردن چند باره فاصله ها این امکان را به وجود آورد که میتوان در  مقیاس دمای ذوب یخ خالص که برابر 32 میباشد و دمای بدن انسان که برابر با 96 درجه میباشد ، اندازه گیری به عمل آورده شود . فارنهایت مشاهده کرد که آب با این مقیاس در 212 درجه به جوش میرسد . 2بعدها دانشمندان در این مقیاس تغییراتی دادند تا نقطه ذوب یخ دقیقا 32 درجه و نقطه دمای جوش 212 درجه درنظر گرفته شود و فاصله آنها 180 درجه واحد باشد . به همین خاطر تغییرات دمای بدن انسان در این شیوه حدود 98 درجه محاسبه میشود .

پایان روزگار فارنهایت !

فارنهایت در 16 سپتامبر 1736 در حالیکه پنجاه سالگی زندگی پر بارش را تجربه میکرد ، در شهر لاهه چشم از دنیا میبندد . در اروپا واحد اندازه گیری دمای ( سلسیوس ) پیدا میشود اما قبل از پیدایش سلسیوس ، فارنهایت مقیاس اندازه گیری دما بوده است . به هر حال اروپائیان سمت اندازه گیری واحد سلسیوس میروند اما هنوز که هنوزه در آمریکا درجه فارنهایت رسمی بوده و در موارد مختلف به کار گرفته میشود .

روزگاری ما و دکترها و درجه تشخیص تب !

امروزه برای تشخیص دما وسایل مختلفی به بازار آمده است اما قدیمی ها به یاد دارند برای اندازه گیری دمای بدن البته مواقعی که احساس میکردیم بدنمان داغ است وقتی نزد دکتر میرفتیم به دستور او که میگفت ( بگو ااا ) و ما با دهان باز زبانمان را بلند میکردیم تا دکتر درجه دماسنج را زیر زبانمان بگذارد با چشمان بسته میگفتیم ( ااااااا ) !

البته هنوز بانوان با دماسنجهای فارنهایت در اجاق های فر و آشپزی سر و کار دارند . اینکه بانوان و به طور کلی آشپزان با مطالعه چند دقیقه ای و به کار بردن دستور العملهای درجه ای اجاق های خوراک پزی به نتیجه مورد نظر و قابل قبول میرسند حاصل عمری تلاش و مطالعه این دانشمند در زمینه درجه دما بوده است . در کل فارنهایت عبارتی آشنا برای خانمهائی که با فر سرو کار دارند ، میباشد . آن اعدادی است که نشان دهنده دما با مقیاس فارنهایت میباشد .

خب تیک تاکی های عزیز حتما با سلسله رزومه های مخترعین به ارزش تحقیقات پی برده اید . اپلیکیشن تیک تاک همواره آرزو میکند تا روزگاری نام شما هم در ردیف این افراد دیده شود .

پس باید تلاش و تلاش کرد و هرگز ناامید نبود تیک تاک برای رسیدن شما به دنیای قشنگتر ، آماده است و شما همچنان به هر رفیقی که رسیدید فقط یک جمله به او بگوئید ( تیک تاکی شو رفیق )

 

 

 

مطالب مشابه

اختراعی با رقص جیوه و بازی اعداد دماسنج ها ( قسمت اول)
اختراعی با رقص جیوه و بازی اعداد دماسنج ها ( قسمت اول)

آشنائی با مردی که میخواست معلم شود . سلام بر تیک تاکی های تشنه علم . کنکوری های امیدوار و دانش...

( چه رازیست در دل این قرص معجزه گر؟ ) قسمت دوم
( چه رازیست در دل این قرص معجزه گر؟ ) قسمت دوم

این چنین ( آسپرین ) وارد چرخه تولید شد ! بعد از اطمینان بخشی مدیران شرکت بایر، تصمیم گرفته شد تا به...

فضا در اختیار همه هست حتی ناشنوایان (قسمت اول)
فضا در اختیار همه هست حتی ناشنوایان (قسمت اول)

سلام بر تیک تاکی های همراه ، راستی تا به حال از سامانه تیک تاک راضی بوده اید ؟ امید که این همان...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود