اختراعی با رقص جیوه و بازی اعداد دماسنج ها ( قسمت اول)

درست حدس زدید ! میخواهیم به دنبال مبحث مخترعین و مکتشفین کمتر شنیده شده ، یکی را انتخاب کنیم و بیشتر با وی آشنا بشویم . همانطور که در دو سه مورد قبلی با دو سه نفر از آنها آشنا شدیم .

فارنهایت مرد جیوه ای !

بله نام فارنهایت بیشتر با دما سنج گره خورده است . او با اختراع سه دستگاه ( فشار سنج ، ارتفاع سنج ، دما سنج ) نام خود را مطرح ساخت . اما دما سنج فارنهایت به خاطر منحصر به فردی ، معروف ترو بیشتر دیده شده است . فارنهایت در سال 1717 در شهر لاهه اقدام به ساخت اختراع های خود کرد . در ابتدای قرن هفده ، نوعی دما سنج الکلی و گازی ساخته شده بود که دقت لازم را نداشت . فارنهایت برای دماسنج خود از جیوه استفاده نمود . او در سال 1714برای ساخت دماسنج خود ابتدا روشی برای پاکسازی جیوه به دست آورد بهتر است بگوئیم روشی ابداع کرد که جیوه در حین بالا و پائین رفتن به دیواره دماسنج نچسبد . این دماسنج توانائی اندازه گیری دمای پائین تر از انجماد آب و همینطور بالاتر از نقطه جوش را داشت . همین مورد ویژگی و توانمندی دماسنج فارنهایت را نسبت به دماسنجهای کروی آن روزها رت به رخ میکشید . فارنهایت دماسنج خود را به شکل استوانه ای میسازد .

بیشتر از او بدانیم

فارنهایت در سال 1686 و در روز 24 ماه مه به دنیا آمد . شهر زادگاه وی گدانسک بود . این شهر در آن دوره بین لهستان و لیتوانی بوده که به صورت مشترک المنافع اداره میشد . فارنهایت بعد از طی دوره مدرسه به شوق معلم شدن ، راهی آمستردام شد . اما شرایط فارنهایت را مجبور کرد تا حرفه دیگری را دنبال کند . خانواده فارنهایت بازرگان بودند و در شهرهای مختلف آمد و شد داشتند .

 در نتیجه فارنهایت جوان مجبور بود در کشورهای اروپائی زندگی مقطعی داشته باشد . در سال 1702 پدر و مادر فارنهایت با خوردن قارچ سمی فوت میکنند . پدر بزرگ فارنهایت در شهر روستوک زندگی میکرد و فارنهایت مدتی را نزد وی میماند . اما مدتی بعد راهی پایتخت هلند میشود . در آن زمان پایتخت هلند ، شهر لاهه بود . فارنهایت مشغول مطالعه روی علوم طبیعی و شیمی میکند اما به خاطر ریشه داشتن در تجارت و همینطور کسب درآمد در شهرهای مختلف اروپا به امر تجارت مشغول هم میبوده است . این رفت و آمد ها فارنهایت را با فیلسوف و ریاضی دان آلمانی به نام ( گاتفرید لیبنیز ) آشنا میکند و همین آشنائی سبب میشود تا وی مبادرت به ساخت لوازم مخصوص فیزیک و شیمی و آزمایشگاهی بکند .

حالا از دماسنج فارنهایت بیشتر بدانیم .

در سال 1726 فارنهایت با نگارش یک مقاله برای دستگاه اختراعی خود نوشت . در کل از دماسنج فارنهایت به عنوان مقیاسی برای اندازه گیری دما استفاده میکنند . گابریل دانیل فارنهایت در مقاله خود اشاره میکند که مقیاس او براساس سه نقطه پایه گذاری شده است. نقطه اول دمای مخلوط یک به یک آب ، یخ و نشادر بوده که به عنوان صفر در نظر میگرفته است . نقطه دوم دمای مخلوط یک به یک آب خالص و یخ بوده و نقطه سوم دمای بدن انسان را محور قرار میداده است .

ادامه این آشنایی در قسمت بعدی پس مثل همیشه به دوستان خود بگید تیک تاکی شو رفیق

مطالب مشابه

اختراعی با رقص جیوه و بازی اعداد دماسنج ها ( قسمت دوم)
اختراعی با رقص جیوه و بازی اعداد دماسنج ها ( قسمت دوم)

حالا از دماسنج فارنهایت بیشتر بدانیم . در سال 1726 فارنهایت با نگارش یک مقاله برای دستگاه اختراعی...

کنکور زیر لایه حمله ویروس کوئید 19 (قسمت دوم)
کنکور زیر لایه حمله ویروس کوئید 19 (قسمت دوم)

اولین مرد مخترع از اسکاتلند وارد شد ! در سال 1747 میلادی یک پزشک اسکاتلندی به نام ( ویلیام کالن )...

رقص حروف در پی یک اختراع  ( قسمت اول)
رقص حروف در پی یک اختراع ( قسمت اول)

سلام بر تیک تاکی های محبوب . همچنان سامانه تیک تاک با شما و در کنار شماست . به دنبال آشنائی با...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود