( چه رازیست در دل این قرص معجزه گر؟ ) قسمت دوم

آسپرین در ابتدا به صورت پودر در بطریهای شیشه ای به بازار آمده و در اختیار مشتریان قرار گرفت  . این اتفاق در سال 1899 حاصل شد . هوفمن که هیچگاه ازدواج نکرد و گویا با فرمول معجزه گر خود وصال ابدی کرده بود ، تا آخر عمر در شرکت بایر تنگاتنگ محصولش به امر بازاریابی داروئی و فروش محصول خود مشغول شد . هوفمن تا سال 1928 که مصادف با بازنشستگیش بود ، در بایر کار کرد . هوفمن در سال 1946 و بعد از چند ماه که از پایان جنگ جهانی دوم میگذشت ، در سوئیس درگذشت . دمش گرم و روحش شاد !

نقش سالیسیلیک در تاریخ !

در سال 1800 باستان شناسی آلمانی که در مصر فعال بود ، دریافت که مردمان کهن در دوران باستان نیز ، در ترکیبات داروئی خود از( سالیسیلیک اسید ) استفاده میکردند !

این باستان شناس بعد ازمطالعاتی زمانبرو تحقیقاتی که از ترجمه روی یکی از پاپیروس ها انجام داد ، دریافت که محققان مصری در آن زمان ، بیش از 877 نوع مواد داروئی برای بیماریهای مختلف به دست آورده بودند که یکی از آنها ( سالیسیلیک اسید ) بود ! این باستان شناس مدعی بود که این دارو برای کاهش درد یا بر طرف کردن درد به کار برده میشد ! آیا هوفمن با نگاه به این دستاورد فرمول معجزه گر خود را به دست آورده بود ؟! البته چیزی از ارزشهای با ارزش هوفمن کم نمیکند !

در تحقیقات دیگری که توسط باستان شناسان یونانی صورت گرفته است ، مشخص شده که بشر حدود 400 سال قبل ازمیلاد مسیح برای التیام درد و درمان تب ،از شیره پوست درخت بید بهره میبرده است !

لایه های پنهان قرص آسپرین !

این قرص شگفت انگیز را میتوان یکی از اسرار دنیای پزشکی و داروسازی برشمرد . در طول سالیانی که این قرص وارد بازار شده ، بیش از هزاران مقاله در خصوص مکانیسم اثرگذاری و چگونگی ترکیباتش به رشته تحریر در آمده است ! در همین راستا جالب است که هر روزه به کاربردهای جدیدی از تاثیر گذاری مصرف آن روی بدن دست پیدا میکنند . معروف است که دو سال بعد از مرگ هوفمن یعنی در سال 1948 حدود چهار هزار مقاله پزشکی در رابطه با این داروی استثنائی در جهان و در محافل پزشکی منتشر شد ! این رویه همچنان ادامه داشته و بهتر است بدانیم فقط بین سالهای 1974و1986 حدود چهار هزار مقاله دیگر در خصوص ویژگی های آسپرین منتشر شد !

خصوصیات قرص آسپرین !

البته امیدواریم که تیک تاکی های عزیزی از بین ما وارد حوزه پزشکی شوند و خود به این مورد بپردازند اما برای خالی نبودن عریضه ، عرض میشود که وزن مولکولی آسپرین 180 بوده و نقطه ذوب آن بین 135تا 137 درجه سلسیوس عنوان شده و همینطور نقطه جوش آن نیز 140 درجه میباشد که در این درجه دارو تجزیه میشود . و در پایان به این مورد هم اشاره کنیم که آسپرین بلورهای سوزنی شکل دارد . در آب به مقدار اندک و در الکل به مقدار زیاد ، محلول میباشد !

و حرفی برای پایان هوفمن !

هر روز اخبارجدیدی برای موجودیت این قرص مطرح میشود و حتی شایع شده بود که آسپرین ویژه کودکان ، برای رقیق کردن خون بزرگسالان هم اثر مثبتی دارد ! البته از این دست خبرهای پزشکی بسیار است ولی تیک تاک ترجیح میدهد که صحت و سقم آن توسط صاحب نظران و پزشکان ارائه شود فقط تیک تاک به وجود این راسخ مرد در حوزه داروئی جهان ، افتخار کرده و به معرفی بسنده میکند !

خب عزیزان تیک تاکی تا قسمت دیگری که با یکی از مخترعین کمتر آشنا ، آشنا خواهیم شد آرزو میکنیم که جرقه ای هم در ذهن شما زده شود تا قسمتی از تیک تاک به نام شما مزین شود ، انشاالله. و همینطور یک انشاالله ویژه که تحصیلات سخت خود را در این روزهای سخت چون راحت الحلقوم به کام بگیرید و از شیرینی آن ، آینده خود را بسازید . آمین

پس تا قسمت بعدی همچنان به رفیقی که رسیدید فراموش نکنید که بگوئید ( تیک تاکی شورفیق ! )

 

 

مطالب مشابه

( چه رازیست در دل این قرص معجزه گر؟ ) قسمت اول
( چه رازیست در دل این قرص معجزه گر؟ ) قسمت اول

سلام و صد درود بر تیک تاکی های دور از درد ! البته آرزوی تیک تاکی ها دور بودن تمام بچه های تیک تاکی...

( برای خوش رقصی روی کاغذ ! ) قسمت دوم
( برای خوش رقصی روی کاغذ ! ) قسمت دوم

چون کشورهای آمریکائی از آتش جنگ دور بودند ، بیرو به راحتی توانست مجددا اختراع خود را درسال 1943 در...

فضا در اختیار همه هست حتی ناشنوایان (قسمت دوم)
فضا در اختیار همه هست حتی ناشنوایان (قسمت دوم)

تسیو در جهت عملی کردن پروژه های شخصی تسیوی ناشنوا از اواسط دهه 1880 میلادی شروع به تحقیق در زمینه (...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود