( چه رازیست در دل این قرص معجزه گر؟ ) قسمت اول

قرصی پراز رمزو راز ! دکتر دارو ساز ( فلیکس هوفمن ) که یکی از پر مصرف ترین و مرموزترین قرصهای جهان پزشکی را ساخت ! قرصی که جواب سئوال مسخره دوران درسی را به ما آموخت ! موضوع مسخره انشا با این تیتر ( علم بهتره یا ثروت ؟! ) بگذریم بریم سر وقت موفقیت یک محقق .

 

دکتر هوفمن کی بود ؟

این شیمیدان آلمانی در سال 1868 در شهر ( لودویگزبورگ ) آلمان در صفر سالگی به دنیا آمد ! هوفمن در سال 1898 تحصیلاتش را به آخر رسانید تمام دغدغه او گذراندن ساعات درس در اوقات کلاسی خود بود ! او سپس وارد دانشگاه شد تا در رشته دارو سازی ادامه کسب علم کند . هوفمن با علاقه مندی بسیار خواند و خواند تا در سال 1890 با موفقیت در رشته داروسازی ، فارغ التحصیل شد اما راضی نشد ! هدف هوفمن عبور از کنکور نبود او خواسته های بیشتر میخواست ! هوفمن باز ادامه داد گویا فرمولی در ذهنش او را رها نمیکرد و برای کالبد شکافی فرمول مرموز ذهنش مجبور بود تا دنیای علم داروسازی را بیشتر بشکافد ! بالاخره در سال 1893 موفق شد مدرک دکتری داروسازی را از دانشگاه مونیخ اخذ کند . آوازه هوفمن در جامعه داروسازی پر آوازه شد و یک سال بعد شرکت بایر او را به عنوان محقق شیمی به استخدام خود درآورد.

 

استیل سالیسیلیک اسید !

این فرمول پیچیده ای بود که هوفمن را درگیر خود کرده بود . او در پنهان خودش میدانست که هدف و نشانی را باید دنبال کند و آنرا به دست بیاورد . آزمون و آزمایش ، روزها و شبهای هوفمن را به هم گره زده بود ! به طور کلی انسانها مدیون بسیاری از داروسازان ، پزشکان و شیمی دانان در امر پزشکی برای به دست آوردن داروهای نجات بخش هستند . در اواخر قرن نوزدهم ( فلیکس هوفمن ) هم یکی از داروهای موثر و معجزه گررا در راستای داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی به صورت قرص را ساخت و نام خود را در صنعت داروسازی تثبیت کرد.

و ( آسپرین ) متولد شد !

هوفمن در آزمایشگاه معروف و مجهز بایر فرصت و انگیزه خوبی داشت تا به بلند پروازیهای خود ، تداوم بخشد . در سال 1897 هوفمن در حالیکه با دکتر ( آرتور آیشنگرون ) که یکی از بزرگان صنعت داروسازی بود ، توانست ( ASA) یا همان استیل سالیسیلیک اسید را بسازد . هوفمن با یک عمل جسورانه و کنجکاوانه ( اسید سالیسیلیک ) را با ( اسید استیک ) ترکیب کند و با این عمل موفق به ایجاد (ASA ) به صورت شیمیائی با ثبات و خالص گردد . یکی از داروسازان مطرح که مسئول تائید این دارو بود ، در ابتدا دچار تردید نسبت به نتیجه آن بود ، اما با گذشت مدتی و مطالعه جامع روی عملکرد آن ، به این نتیجه رسید که این دارو ضد درد ، ضد التهاب و ضد تب است و این خبر هوفمن را بسیار شادمان کرد و او دریافت به فرمولی که او را عمری درگیر کرده ، رسیده است .

همراه ما باشید با ادامه این زندگینامه در قسمت دوم پس تا قسمت بعدی حتما به دوستان خود بگویید تیک تاکی شو رفیق

مطالب مشابه

( چه رازیست در دل این قرص معجزه گر؟ ) قسمت دوم
( چه رازیست در دل این قرص معجزه گر؟ ) قسمت دوم

این چنین ( آسپرین ) وارد چرخه تولید شد ! بعد از اطمینان بخشی مدیران شرکت بایر، تصمیم گرفته شد تا به...

26 نکته از کنکور و زندگی
26 نکته از کنکور و زندگی

نکاتی مهم از رابطه ی زندگی و درس خواندن:...

فضا در اختیار همه هست حتی ناشنوایان (قسمت دوم)
فضا در اختیار همه هست حتی ناشنوایان (قسمت دوم)

تسیو در جهت عملی کردن پروژه های شخصی تسیوی ناشنوا از اواسط دهه 1880 میلادی شروع به تحقیق در زمینه (...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود