برای خوش رقصی روی کاغذ ! ( قسمت اول)

وزن و جایگاه قلم و قسمی به قلم !

از زمانی که انسان احساس کرد که نیاز دارد تا از خودش نقشی به جا بگذارد ، ارزش قلم در ذات او نهادینه شد و تا آنجا پیش رفت که به نامش قسم خورده شد .

دیوار نویسی روی دیواره غارها موید علاقه بشر از دیرباز به قلم و نگارش بوده است . به مرور اشکال مختلفی در فرم پذیری قلم به وجود آمد . البته استفاده از آن با دشواری هائی هم همراه بوده تا به تکامل برسد .

این چرخه تست و آزمون مرتب طی شد تا از دل تجربیات تاریخی بشر، خودنویس خود را نشان سفیدی کاغذ داد. اما همچنان قلم آن نبود که انسان احساس راحتی و سرعت نویسی کند .

مخترعی به دنیا آمد و جوهر ویژه ای هم شناخته شد !

در بوداپست مجارستان در سال 1899 پسری به نام ( لاسلو جوزف بیرو ) چشم به جهان گشود . او بدون آنکه بداند در آینده جهان چه نقشی خواهد داشت ، به تحصیلاتش ادامه داد و بعد از پایان تحصیلات تصمیم گرفت به شغل روزنامه نگاری مشغول شود .

بیرو درموقع کار متوجه شد که جوهر مخصوص چاپ روزنامه ، خیلی سریع خشک شده و برخلاف جوهر خودنویس ، لکه ای هم به جا نمیگذارد .

جرقه ای در ذهن بیروی روزنامه نگار !

بیرو در یک اقدام کنجکاوانه ، تصمیم گرفت خودنویسش را از جوهر چاپ پر کند ! اما چون این جوهر غلیظ بود به سختی پائین آمده و خواسته بیرو را برآورده نساخت .

بیرو نزد برادر شیمیدانش ( گئورگی ) رفته و از او میخواهد تا کمکش کند . گئورگی برادر بیرو قبول کرده و بعد از کمی تحقیق ، توانست اندکی جوهر چاپ را رقیق کند . اما هنوز جوهر ترمیمی و دست ساز آنها به سختی در لوله خودنویس حرکت میکرد . بیرو تصمیم میگیرد تا قلمی بسازد ویژه جوهر ابداعی برادرش .

بازهم ، هم اندیشی برادران !

بیرو برای رسیدن به ساخت چنین قلمی باز نزد برادرش گئورگی رفت و از او کمک خواست . این دو برادر دست به کار شدند و بعد از تلاشهای مستمر موفق شدند تا  قلمی را که مد نظر بود را بسازند . این قلم بعدها به خودکار معروف شد !

برادران مخترع ، خودکار خود را تکمیل تر کردند و در سال 1938 در نمایشگاه بین المللی بوداپست به نمایش گذاشتند .

قلم ابداعی برادران بیرو تشکیل شده از سه قسمت بود . ساچمه ، یک محفظه برای نگه داشتن ساچمه و مخزن جوهر که همان لوله بود .

آنها بعد ازاینکه اختراع خود را کامل تر کردند ، در سال 1938 به ثبت رساندند و برای تولید انبوه خودکارها ، آستین ها را بالا زدند !

اما متاسفانه جنگ جهانی دوم شروع شد و ارتش نازی هیتلری در پی کشورگشائی های خود ، گوشه چشمی هم به مجارستان داشت . به این دلیل برادران بیرو تصمیم میگیرند تا از دست ارتش تجاوز گر رایش فرار کرده و به کشور آرژانتین بگریزنند .

همراه ما باشید با ادامه این داستان در قسمت دوم

پس تا قسمت بعدی به دوستان خود بگوید تیک تاکی شو رفیق

مطالب مشابه

( برای خوش رقصی روی کاغذ ! ) قسمت دوم
( برای خوش رقصی روی کاغذ ! ) قسمت دوم

چون کشورهای آمریکائی از آتش جنگ دور بودند ، بیرو به راحتی توانست مجددا اختراع خود را درسال 1943 در...

خلاصه نویسی در کنکور
خلاصه نویسی در کنکور

حالا که به دوران جمع بندی و زمان کنکور نزدیک میشیم، داشتن خلاصه های خوب ، می تونه یه امتیاز بزرگ...

( چه رازیست در دل این قرص معجزه گر؟ ) قسمت دوم
( چه رازیست در دل این قرص معجزه گر؟ ) قسمت دوم

این چنین ( آسپرین ) وارد چرخه تولید شد ! بعد از اطمینان بخشی مدیران شرکت بایر، تصمیم گرفته شد تا به...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود