چنین دور ، چنین نزدیک ، شاید شما باشید (قسمت اول)

تا صحبت از اختراع میشه ، بلافاصله چند اختراع شاخ با مخترعینش ردیف میشه : برق ادیسون ( البته لامپ اختراع ادیسون بود و برق را به کمک شخص دیگری انجام داد ! ) ( چاپ بوسیله گوتنبرگ ) ( رادیو بوسیله مارکنی ) ( هواپیما بوسیله برادران رایت ) ( سینما بوسیله لومیر) ( دینامیت بوسیله نوبل ) و اختراعات دیگر که به اصطلاح شاخ اختراعات هستند . اما باید بدانید هزاران اختراع دیگر صورت گرفته که کمتر کسی در جهان از آنها و از مخترعین آنها با خبر هستند . اختراعات کوچک اما بسیار تاثیر گذار که حتی در مواقعی در مقابل اختراعات دیگر شاخ هستند اما متاسفانه کمتر به آن پرداخته شده است .

حالا فرصتی پیش آمده که تیک تاک در کنار فراهم کردن فضای درسی شما ، در چند قسمت به چند اختراعی که شاید تا به حال از حلزونی گوش شما عبور نکرده ، اشاره کند !

پس با دنبال کردن این مطالب هم زنگ تفریحی داشته باشیم هم به داشته هایمان بیافزائیم و هم حق ادای دینی از آنها ، کرده باشیم .

خدا  را چه دیدین ؟!  شاید روزی جرقه ای در ذهن شما زده شود و باعث به وجود آمدن یک ابزار تاثیر گذار برای بشر بشود . خوشا که تیک تاک منعکس کننده آن خبر باشد. انشاالله

 

جرقه ای در زیر باران و تگرگ !

در شبی سرد و بارانی ، تراموای نیویورک در حال انتقال مسافرین به مقصد بود . یکی از مسافران ، زن جوانی بود به نام ( مری الیزابت اندرسون ) که برای انجام کاری به نیویورک سفر کرده بود . خانم اندرسون متوجه راننده میشود که با چه مشقتی مرتب شیشه پوشیده از تگرگ تراموا را باز کرده و در حالی که تا کمر خود را بیرون کشیده ، به حالت آویزان و به شکل خطرناکی ، پنجره را پاک کرده تا بتواند جلوی خودش را ببیند .

( کاری که بعضی از راننده های تاپ ایرونی هنوز که هنوزه با لذت انجام میدهند ! بله بدون مشقت آنهم با صد تا سرعت در اتوبان ! باحالاش تو این وضعیت لائی هم میکشند !! )

به هر حال این عمل چندین بار تکرار میشود که ناگهان فکری به نظر خانم ( اندرسون ) میرسد. ساخت ابزاری که بتواند همان کار غیر منطقی راننده را انجام دهد . این فکر شد اختراع ( برف پاکن )

برف پاکن متولد میشود .

خانم اندرسون وقتی از سفر به محل زندگیش در کالیفرنیا برمیگردد با کمک یک طراح ابزاری میسازد که بوسیله اهرمی از داخل خودرو ، به پاروئی بیرون وصل شده تا روی شیشه کشیده شود . این وسیله ابتدائی از داخل اتومبیل به یک اهرم پاندول مانندی متصل بود که با چپ و راست کردن دسته ، پارو روی شیشه به طرفین حرکت میکرد !

این خانم مخترع کی بود ؟

خانم الیزابت اندرسون در سال 1866 در گرین کانتی آلاباما به دنیا آمد . مری اندرسون بیست و سه ساله بود که به همراه خواهر و مادربیوه اش به بیرمنگام آلاباما نقل مکان میکند . او فعالیتش را در حوزه خرید و فروش املاک دنبال کرده و به موازات در کارخانه نوشابه سازی در فرسکو کالیفرنیا هم مشغول به کار میشود . او به واسطه فعالیت اجتماعیش مرتب در ایالتهای آمریکا در رفت و آمد بود و در شبی بارانی ، که برای کاری به نیویورک رفته بود ، جرقه اختراع برف پاکن به ذهنش رسید .

هنوز که تموم نشده پس منظر ما در قسمت بعدی هم باشید تا قسمت بعدی به دوستان خود فراموش نکنید که بگید تیک تاکی شو رفیق

مطالب مشابه

چنین دور ، چنین نزدیک ، شاید شما باشید (قسمت دوم)
چنین دور ، چنین نزدیک ، شاید شما باشید (قسمت دوم)

در ادامه بحث قبلی ثبت اختراع برای ثبت در تاریخ ! خانم اندرسون در سال 1903 اختراع خود را تکمیل کرد و...

رقص حروف در پی یک اختراع  ( قسمت اول)
رقص حروف در پی یک اختراع ( قسمت اول)

سلام بر تیک تاکی های محبوب . همچنان سامانه تیک تاک با شما و در کنار شماست . به دنبال آشنائی با...

خوره بازی قدغن !
خوره بازی قدغن !

خب حالا که حضور جدول را به عنوان کمک به درک بیشتر از مفاهیم درسی پذیرفتیم ، خالی از لطف نیست که...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود