وقت طلاست آنرا تلف نکنیم!

واقعا از یه عطسه کردن هم کمتره ! یه روزی رو در ذهنتون به یاد بیارین ، نخیر زیاد راه دور نرین مثلا سه چهار روز پیش رو ! واقعا اگه طول روز رو در ذهنتون تجسم کنید ، از یه عطسه کردن ، کمتر نبوده ؟

این مثال  برای کل عمر هم صادقه ، یعنی طرف شصت هفتاد سالشه ، وقتی ازش بپرسین از وقتی که گذروندی ، چه خبر ؟ میگه عمری بود که به یه چشم به هم زدن ، پرید ! اصلا نفهمیدیم چه جوری گذشت به اندازه یه عطسه کردن بود و رفت !

شاید به همین خاطره که میگن ( وقت طلاست ! )

البته این مثال مال زمانهای دور بود که یه کیلو طلا دو ریال ارزش داشت نه حالا که یه کیلوش چند صد میلیون تومانه ! ( البته این قیمت تا این لحظه است ! ) پس با این حساب در این مقطع ، ارزش وقت بسیارمهم تر ، بالاتر و طلائی تره !

خب حالا ما از اون دسته از افرادی هستیم که قراره از هر ذره این طلا ، بهره ببریم و چهره زندگیمون رو طلائی کنیم یا با بطالت ، طلا رو تبدیل به مس بکنیم ! حتی با مس که سهله با غفلتی پوشالی ، تبدیل به حلبی له شده بکنیم و بگذرونیمش !

همه این مقدمه سرائی ها برای این بود که بدانیم زمان بسیار محدوده و در مقابلش ، اهداف و آرزوهای آدمیزاد بسیار زیاد و نامحدود . یعنی یه پارچ آب رو بخواهیم بریزیم در یک لیوان ! نشدنیه نه ؟! اما با برنامه ریزی خواهیم توانست از لحظات وقتمان در طول عمرمان بالاترین بهره را ببریم تا به بیشترین آرزوهای رسوب شده در ذهنمون برسیم . ( انشالله )

ما باید بدانیم که یه سری نیازهای ( فردی ) داریم و برای رفع این نیازها باید وقتمون رو تنظیم کنیم . میشه گفت نیازهای فردی ، شامل سه بخشه که باید اوقاتمون رو در این سه بخش عادلانه تقسیم کنیم .

نیازهای جسمی  مثل بهداشت ، تغذیه ، خواب و استراحت که مهمترین و اصلیترین نیاز فردی ما میباشد.

نیازهای روانی ، اجتماعی  مانند ارتباط با دوستان ، کمک به خانواده یا دیدن تلویزیون ، یا خرید و ...

 نیازهای تحصیلی  که برای ما ارزش و جایگاه ویژه ای دارد . مانند مرور درسها ، حفظ کردنها ، تست زدنها ، پیش مطالعه ها ، آماده سازی خود برای امتحانات و سایر امور درسی که همگی در نیاز درسی خلاصه شده است ( البته فراموش نکنیم یک وقت طلائی برای تیک تاک باید کنار گذاشته شود ! ) خب در تنظیم وقتمان باید چنان مهارت داشته باشیم تا نیازهای فردی ما ، اشباع شود . برای مثال نباید در زمانی که با دوستانمان ، قرار میذاریم ، چنان به اندوخته وقتمان ، دست درازی کنیم که دیگر نیازهایمان در حسرت وقت سوخته باقی بمانند !

فرضا زمانی را برای دیدار دوستانمان گذاشته ایم ، ولی چنان سرگرم میشویم و از خود بیخود ، که یادمون میره که چه جوری تمام وقتمان پرید ! در مقابل سئوال که چرا این همه وقت را بیهوده گذروندی ؟ میگی تو جمع بچه ها بودیم که یهو ایرج و تورج و حمید و مجید و اکبر و اصغر هم رسیدند سرمون گرم شد و دیگه نفهمیدیم چه جوری شب رسید و وقتمون سوخت شد ! شتابون میری خونه که شاید از تتمه وقتت به طور فشرده کمی هم به درست برسی که یهو با خواهرت روبرو میشی و میپرسی کجا بودی ؟ که در جواب میشنوی رفته بودم پیش زری و پری وموری و سوری و مولی و سولی ، که یهو طوبا و صغرا هم رسیدند سرمون گرم شد به حرف زدن !

شما هم چون رطب خورده اید ، چیزی نمیگوئید و با سرعت میروید تا شاید جبران مافات کنید ! فردای مبارک بلند میشوید تا با برنامه ریزی ، وقت را فشرده کنید و نهایت استفاده را با وقت امروزتان ببرید . اما با یک تلفن خود را در جمع دوستان دیروز میبینید ! باز سپری شدن روز و در مقابل سوال که باز امروز دیگه چرا ؟ میگوئید بچه ها اصرار کردن و من هم رفتم ! خواستم برگردم که یهو جاسم و قاسم و باقر و نادر وکمال و جمال هم رسیدن و ... که باز وقتمون پرید ! با شتاب میرسی خونه و باز دیدار با خواهر که کجا آبجی ؟ و باز آبجی میگه ، آخه میدونی داداش ، بچه ها مراسم خداحافظی داشتند که یهو شهین و مهین و سعیده و حمیده هم رسیدند و نفهمیدیم چه جوری گذشت !

نخیر فایده نداره ، از سوزاندن و سوختن وقت ، حتی ذغال هم برایتان نخواهد داشت ! ما باید یاد بگیریم با تفکیک نیازها و الویت بندی آنها ، افسار وقت را در دست بگیریم . این وقت مال ماست سهم ماست حق ماست . برای آن ارزش قائل باشیم و وقتهای مرده را در مناسبتهای مختلف احیاء کنیم  مثل مطالعه در اتوبوس البته بی توجه به حرفهای سایر مسافرین ، حتی وقتی که از گرونی گوشت و مرغ حرف میزنند ! شما به فکر احیاء وقتهای مرده خود باشید و فکرتان را متمرکز کنید به باز پروری وقتهای از دست رفته تان ! یاد بگیرید تا از طلا استفاده بهینه کنید نه اینکه به یک تیکه فلز بی ارزش بدلش کنید ! وقت شما ، عمر شماست! وقت شما با پیراهن شما فرق داره ! اگه پیراهن شما پاره و دریده شود ، از تن خارج و پیراهن دیگری جایگزین میکنید ! اما چه چیزی میخواهید جایگزین دیروزتان بکنید ؟! خب یه استراحتی بکنیم تا باز در قسمت دیگر سنگ محک وقت را در دست بگیریم . پس باز چون همیشه و همچنان ، تیک تاکی باش و به رفیق خود بگو  تیک تاکی شو رفیق

مطالب مشابه

وقت طلاست آنرا تلف نکنیم !
وقت طلاست آنرا تلف نکنیم !

همش بیست و چهار ساعته ! بله شبانه روز رو میگیم ! تا صبح چشممون رو باز میکنیم ، شب شده و باز باید...

وقت طلاست آنرا تلف نکنیم!
وقت طلاست آنرا تلف نکنیم!

فرضا زمانی را برای دیدار دوستانمان گذاشته ایم ، ولی چنان سرگرم میشویم و از خود بیخود ، که یادمون...

وقت طلاست ، آنرا تلف نکنیم !
وقت طلاست ، آنرا تلف نکنیم !

وقتی نیازهای خود را جلوی چشمانمان میذاریم ، متوجه میشویم که نیازهایمان بسیار زیادند و از زمان شبانه...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود