ترس و اضطراب را چگونه کنترل کنیم ؟ (قسمت دوم )

ترس و اضطراب را چگونه کنترل کنیم ؟

سلام  بر تمام عزیزان تیک تاکی . ادامه بحث قبلی را دنبال میکنیم . ما تا حدودی با ترس و اضطراب آشنا شدیم و تفاوتهای آنها را هم پیدا کردیم . اما شاید برای تعدادی از دوستان این سئوال پیش بیاید که آیا ترس و اضطراب میتواند توامان گریبانگیر فردی بشود ؟ بله میشود و برای مثال میتوانیم قماربازان را نمونه بیاوریم ! ترس و اضطراب ، همواره سرقفلی قماربازان میباشد . اضطرابی از نوع بدخیم آن که به اضطراب بازدارنده معروف است . یک قمارباز تا زمانی که تکلیف دست بازی مشخص نشده ، علیرغم ظاهری آرام ، از درون متلاشی است ! این ظاهر آرام بیشتر ادا بوده و اصطلاحا معروفه که در حال بلوفند . حتی به نوعی میشود از سیاستمداران هم نام برد . برای مثال شاید اکثر شما از ( ماجرای برجام ) مطالبی شنیده باشید . در این نشست ( پنج به علاوه یک ) تمام تیم شرکت کننده در درونشان همان تشویش و دلشوره گی بود و اضطراب همه را درگیر کرده بود اما چون تمام نفرات دیپلمات بودند ، ظاهر خود را با لبخند و شوخی های سطحی ، حفظ میکردند تا به طرف مقابلشان ، تلقین کنند که ما اضطراب نداریم و از خودمان مطمئنیم !

اما چون اپلیکیشن تیک تاک در برجام نقشی نداشت ، تیمهای شرکت کننده نتوانستند از اضطراب خود را دور سازند . نارفیقان قمارباز که جای خود دارند چون تیک تاک راهی در محفل آنها نخواهد داشت ! اما خارج از شوخی ، یاران تیک تاکی ، با پیوندی که با مشاورین دم دستی و همیشه حاضر و کار بلد تیک تاک دارند ، خیالی آسوده با اضطرابی مفید ، میشکافد و به جلو میرود !

حالا تصور کنید که هستند دانش آموزانی که نمیتوانند بر اضطراب خود غلبه کنند و متاسفانه برای اطمینان بخشیدن به عبور درسی و امتحانات ناشی از آن ، تقلب را چاره میبینند که همین امر به استرس و اضطراب دانش آموز اضافه میکند . در نتیجه همانا تسلط بر امور درسی باز بهترین روشه که اعتماد به نفس هم چاشنیش بشه !

اضطراب شاید مستقیما به خود امتحان مربوط نباشه ! در این موارد تشدید رفتارهای اطرافیان مخصوصا والدین ، تاثیر مستقیم بر ایجاد اضطراب داره . برخی از والدین حتی راضی به نمره نوزده هم نیستند و الا و بالله ، فرزمدانشان باید بیست را از امتحان به دست بیاورند . همین توقع میتواند سایه اضطراب و استرس را روی دانش آموز سنگین کند .

یکی از معضلات عدم تسلط بر اضطراب ، فراموشی است که به ناحق ، حق دانش آموز از بین میرود ! به نظر اکثر روانشناسان ، دیده شده که دانش آموز خارج از امتحان بر درس اشراف داشته اما در زمان امتحان ، به خاطر پیدا شدن اضطراب ، به  دانش آموز فراموشی دست داده است ! پس کنترل استرس و اضطراب یکی از مهارتهای دانش آموزی و والدین میباشد .

امان از شلختگی ! کمتر کسی تصور میکند که آشفتگی و ریخت و پاش ، مولد اضطراب باشه ! برای مقابله با این پدیده مخرب چاره ای جز نظم و آرامش نیست و برای رسیدن به نظم و آرامش ، در پیش گرفتن یک سری رفتارها از جمله حرکات ورزشی میباشد . جالبه بدونید که عملیات هوازی و نرمشهای ساده ذهن شما را آماده تصمیم گیری اصولی و نظم بخشی کرده که پیامد همه آنها ، دوری از اضطراب خواهد بود .

بد نیست بدانیم در صورت آمادگی همه جانبه رفقای تیک تاکی از نظر هزینه و زمان ، میتوان به رشته هائی از جمله شنا ، یوگا ، حرکات ایروبیک مخصوصا برای دختران ، تنیس روی میز و ورزشهای گروهی ، ریلکسیشن و تی ام و سایر ورزشها و نرمشهای آرام بخش پرداخت .

هیچوقت سعی نکنید خود را به داروهای خاله خانمی که بیست و چهارساعته در حال تجویزه ، نسپارید . اضطرای و ترس از آزمونهای مختلف بیماری نیست ، یه جو اراده میخواد که صد من ازآن نزد دوستان تیک تاکی وجود داره ، حتما !

اما مهمترین عامل غلبه بر اضطراب ، خود را به خدا سپردن و در سکوت به یقین وجودی پروردگاررسیدنه که داروی اصلی هر دردیه ، اضطراب که جای خود داره !

به هر حال باید راهی برای زندگی در این دنیای پر آشوب پیدا کرد که وظیفه همه ماست تا به همه ما ، کمک کنیم !! اضطراب بختکیه که سایه اش را در سراسر جهان ، افکنده است و برای دوری از آن هوشیاری و عقلانیت لازمه که حتما نزد یاران تیک تاکی وجود دارد . این مبحث را در همینجا میبندیم و در پست دیگر با مبحث دیگری به دیدار شما خواهیم آمد ، تا آن موقع یادتون نره که به دوستانتان همچنان یادآور باشید که رفقا تیک تاکی شوید !

 

 

 

 

 

مطالب مشابه

ترس و اضطراب را چگونه کنترل کنیم ؟
ترس و اضطراب را چگونه کنترل کنیم ؟

ترس و اضطراب با اینکه از یک مقوله اند اما در معنا با هم تفاوتهائی دارند . تفاوت این دوکلمه در عیان...

در این پرسش و پاسخ ، سطح اضطراب خود را بسنجید
در این پرسش و پاسخ ، سطح اضطراب خود را بسنجید

ادامه مبحث پرسش و پاسخ و اندازه گیری میزان اضطراب 10-آیا تا به حال تصور کرده اید که در امتحانات...

در این پرسش و پاسخ ، سطح اضطراب خود را بسنجید
در این پرسش و پاسخ ، سطح اضطراب خود را بسنجید

در مواقعی که قراره سر جلسه امتحان حاضر شوید ، به طور طبیعی یک دلشوره در خود احساس میکنید. البته این...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود