ترس و اضطراب را چگونه کنترل کنیم ؟

ترس و اضطراب را چگونه کنترل کنیم ؟

 

سلامی گرم از طرف ( اپلیکیشن تیک تاک ) بر دوستان تیک تاکی . این آیتم رو می خواهیم به ویژگیهای ترس و اضطراب اختصاص بدهیم ، چطوره ؟ خوبه؟ آخه لازمه ،شناخت حالات منفی و دگرگونی رفتارهای ما به خصوص در سن و سالی که در آن هستیم و همینطور دوره و زمونه این روزها ، که متاسفانه اضطراب های خشن رو برای ما به ارمغان آورده ! اضطراب های بازدارنده و خشن چون بختک و کابوس  خود را تحمیل فرد مستعد اضطرابی میکند که البته باید برایش راهکار اندیشید . خب با این مقدمه وارد مبحث میشویم و امیدواریم که ما با اضطراب پیش برنده و مثبت ، برای آینده خودمون مسیر سازی و مسیر یابی کنیم .

 

ترس و اضطراب با اینکه از یک مقوله اند اما در معنا با هم تفاوتهائی دارند . تفاوت این دوکلمه در عیان و نهان آنها میباشد . یعنی زمانی که میترسیم ، دلیلش مشخصه و به طور کلی دلیل هر ترسی به صورت عیان خودش را نشون میده ! به نوعی فردی که ترس بر او مستولی شده ، میداند که چرا این ترس افتاده به جونش . به طور مثال ، ترس از امتحان دادن را بررسی کنیم . خب چنانچه فردی در زمان آزمون ،دچار ترس شود ، فقط به دلیل این است که میداند آمادگی امتحان دادن را ندارد . از مفاهیم درسی عقب افتاده و از محتویات آن درس کاملا خالی است . او میداند که چیزی برای ارائه دادن ندارد به همین خاطر ترس بر او چیره میشود .

اما علت ( اضطراب داشتن ) نامعلومه . اینکه فردی که دچار اضطراب و دلشوره شده  و احساس بیقراری میکنه ، نمیدونه علتش چیه و چه باید بکنه . به قول قدیمی ها ، مثل اینه که تو دلش چنگ میزنند ! اصطلاحا میگن تو دلش رخت میشورند ! در کل وجود ترس و اضطراب ، نشانه داشتن عقل و خرد است به نوعی چنانچه کسی ترس را نشناسد ، فاقد عقل است ! اصطلاحا در زمره دیوانگان جای دارند . البته کسانیکه دل شیر دارند و قادرند بر هر ترسی غالب شوند ، نه اینکه با ترس بیگانه اند ، خیر این جماعت هم ، ترس را میشناسند و در مواقعی هم ، به شدت میترسند ، اما به خاطر شجاعتی که دارند ، در هر شرایطی در مقابل ترس قرار گرفته وسعی میکنند تا بر ترس فائق شوند .  پیشنهاد تیک تاک هم برای شما عزیزان تیک تاکی اینست که چنانچه احساس ترس یا اضطراب کردید ، با آغوش باز و به سرعت با آن رودر رو شوید ! یعنی اگر به ترس و اضطرابت یورش ببرید ، مطمئنا ترس و اضطراب است که از تو بگریزد !

روانشناسان به خودی خود ازهر اضطرابی بد نگفته اند ، فقط شدت و ضعف آن مورد بحث بوده ! این اساتید معتقدند که اضطراب به اندازه مناسب و متوسط ، برای انسان مخصوصا دانش آموزان لازمه . حفظ حدی اضطراب برای بدن لازمه واگر سطح آن ثابت وهمیشگی باشد ، چون موتوری ، انگیزه شما را تحریک می کند . این اضطراب را اصطلاحا ( اضطراب مثبت یا پیش برنده ) مینامند .

اما اگر فردی دچار اضطراب های بازدارنده شود ، باید با روانشناس مشورت کند . علایم اضطراب بازدارنده در افراد مبتلا عبارتند از، کندن مو و ابرو، ریش و سبیل ، دندان قروچه ، کندن گوشه ناخن یا جویدن ناخن ، پرخوری ، کم خوری ، شب ادرای ، تپش قلب ، دردهای ناحیه گردن ، احساس خفگی ، مکیدن انگشت ، حالات غیر عادی درمواقع خوابیدن یا بیدار شدن ، بی قراری ، بی دقتی ، عدم اعتماد به نفس ، تیر کشیدن عضلات ناحیه قلب و تعرق کف دست ونهایتا اختلالاتی از این دست که فرد مبتلا برایمقابله با آن باید چاره کرده و بهترین گزینه ، مشورت با روانشناس میباشد . بدیهی است ، تمام این موارد یک جا در فرد مضطرب جمع نمیشود و حتی برخی از این اختلالات در مواقع خاص مانند زمان امتحانات در فرد مضطرب پدید می آید . 

اما دوستان تیک تاکی میدانند ، چون در خانواده تیک تاک به همراه دیگررفقا و در کنار مشاورین دلسوز و رفیق کادر آموزشی تیک تاک هستند ، دیگر باکی از اضطراب نداشته و چیزی به نام ترس از امتحانات هرگز نزد آنها نخواهد آمد . ما همچنان بحث اضطراب را در قسمت بعدی دنبال میکنیم و شما تا قسمت دیگر چون همیشه به هر رفیقی که رسیدید باز بگوئید : تیک تاکی شو رفیق !

 

 

مطالب مشابه

ترس و اضطراب را چگونه کنترل کنیم ؟ (قسمت دوم )
ترس و اضطراب را چگونه کنترل کنیم ؟ (قسمت دوم )

آیا ترس و اضطراب میتواند توامان گریبانگیر فردی بشود ؟ بله میشود و برای مثال میتوانیم قماربازان را...

در این پرسش و پاسخ ، سطح اضطراب خود را بسنجید
در این پرسش و پاسخ ، سطح اضطراب خود را بسنجید

ادامه مبحث پرسش و پاسخ و اندازه گیری میزان اضطراب 10-آیا تا به حال تصور کرده اید که در امتحانات...

در این پرسش و پاسخ ، سطح اضطراب خود را بسنجید
در این پرسش و پاسخ ، سطح اضطراب خود را بسنجید

در مواقعی که قراره سر جلسه امتحان حاضر شوید ، به طور طبیعی یک دلشوره در خود احساس میکنید. البته این...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود