من میخواهم سفیر اعتماد به نفس بشوم !

من میخواهم سفیر اعتماد به نفس بشوم !

سلام بر تیک تاکی های عزیز ، بچه ها کارتون گالیور رو یادتونه ؟ یه شخصیت داشت که در عین بامزگی سمبول بی اعتماد به نفسی بود . تیکه کلامش هم این بود ( من میدونم ) . اما اعلام دانستنش نه اینکه قدرت اظهار فضل بوده باشه ، خیر! اوهمیشه بذر ناامیدی میپاشید . مثلا قرار بود دوستانش دست به یک کار عجیب و ریسکی بزنند، وی با کلید واژه اش در صحنه حضور داشت مثلاً

 ( من میدونم این کارنمیشه )

( من میدونم ازاون بالا میافتیم )

 ( من میدونم الان ماموران میرسند )

 از این دست مخالفتها . این بابا با اینکه میدید علیرغم مخالفت او، دوستانش بر مشکلات فائق شده و درعملیاتی که ریسک بالائی داشت ، بالاخره موفق میشوند ، اما دست از پاشیدن بذر ناامیدی بر نمیداشت . یاران گالیور زیاد او را باور نداشتند ولی طردش هم نمیکردند . شاید در جمع شما چنین شخصیتی باشد اما نباید بگذارید روی اعتماد به نفس شما ، خللی به وجود بیاورد . بارها شنیده شده طرف در درسش مسلطه اما مثلاً در ریاضیات ضعیفه ، یا عربیش خوب نیست ، به این دسته از دوستان میگویند که در ریاضی اعتماد به نفس نداره یا در عربی اعتماد به نفسش رو از دست داده!

آیا میتونه این نظریه درست باشه ؟ زیاد نمیشه به این استدلال تکیه زد . فرض بگیرید روی سطح بامی که کاملاً ایزوله شده ، یک روزنه کوچکی در قسمتی از آن سطح کاملاً پوشیده به وجود آمده باشد . در نتیجه آب رسوخ کرده و به تدریج تمام سقف مرطوب و خطر ریزش را به دنبال خواهد داشت . پس چنانچه در باورهای فردی یک خلل کوچکی حادث شود ، این امکان وجود دارد تا به تدریج در باورها و توانائیهای دیگرش ، دچار آسیب شود .

مثلا یک ورزشکار را در نظر بگیرید که در یک رشته ورزشی ، سرآمد بوده و به چند مدال هم دست پیدا کرده است . اما در علم و دانش نتوانسته خودی نشان بدهد، با اینکه در ظاهر امر شاید اینطور به نظر بیاید که او نیازی نداشته و اصطلاحاً توانسته تا خرش را از پل زندگی ، عبور بدهد ! اما همواره این ضعف را در خود میبیند . همانطور که میبینیم اکثر قهرمانان ، دردانشگاه ها هم حضوری فعال داشته تا در این مهم هم ، بتوانند عرض اندام کنند .

شاید این سئوال پیش بیاید که مگه میشه یک نفر در تمام امور سر رشته داشته باشه یا سر آمد باشه ؟ نخیر نمیشه حتی افرادی چون داوینچی هم نتوانستند که بر تمام علوم سیطره داشته باشند. چون ظرفیتها و مجال عمر است که باعث توقف میشود نه عدم اعتماد به نفس ! بحث بر سر اینست که اگر کسی تسلط بر موردی نداشته باشد ، آیا به خاطر عدم خود باوریست یا شرایط به گونه ای بوده که وی نتوانسته در آن معقوله ورود پیدا کند که اگر فرصتی بود حتما به راحتی از آن معقوله با موفقیت ، عبور میکرد .

 بله نفس انسان ، باور داشتن توانائیش است که بپذیرد بر فرض ، اگر نتوانسته در عربی پیشرفتی داشته باشد ، از دو مورد جدا نیست ، یا در یادگیری ضعیف بوده یا نخواسته ! باید هر کدام از این دو نتیجه برای خودتان بررسی شود . در نتیجه چنانچه اگر عزیزی فرصت داشته باشد و در درسی نتواند مسلط شود ، این به این معناست که در باورهایش دچارضعف بوده و امکان دارد به مرور اعتماد به نفس کلی خود را دچار آسیب کند . خب برای بیشتر آشنا شدن به قدرت باورهای درونی و اینکه چگونه بتوانیم نه تنها اعتماد به نفس خود را بالا ببریم ، بلکه به دیگران هم تزریق کنیم ، در ادامه خواهیم پرداخت شاید شما سفیر اعتماد به نفس شوید ! وقتی در میدان علم و عمل ( پلتفرم تیک تاک ) قدم گذاشته اید و با اساتیدی رفیق شده اید از جنس خودتان ، بدانید که این مهم زیاد دور نیست . پس همچنان تیک تاکی باشید و ما را دنبال کنید و همینطور به دیگران بگوئید که

( تیک تاکی شو رفیق ! )

 

مطالب مشابه

من میخواهم سفیر اعتماد به نفس بشوم !
من میخواهم سفیر اعتماد به نفس بشوم !

در زمینه اعتماد به نفس به قدر کافی با کلمات ، بده بستون کردیم اما اینکه این امتیاز را چگونه با دیگر...

اعتماد به نفس ، شیرینی زندگانی
اعتماد به نفس ، شیرینی زندگانی

به نوعی میشه گفت عصاره اراده ، جسارت ، شجاعت و انگیزه شربت شیرین ، اعتماد به نفسه ! اعتمادبه نفس...

مفهوم تراز
مفهوم تراز

ممکن است بگویید هر کس هر نمره‌ای گرفت (که اصطلاحاً آن‌را «نمره خام» می‌نامیم) در رتبه بالاتری قرار...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود