سفره سلامتی

سفره سلامتی ، پرورش قدرت یادگیری مغز

بالاخره با اوکی یکی از نفرات ، جوانهای داوطلب ، سر بطری ها را در دهان فروکرده به مانند شیلنگ پمپ بنزین ، باک معده را پر میکنند . تنها برنده همان برادر راوی بود که کارش به اورژانس و تخلیه و سایر درمانها کشیده شد. به واقع درست گفتند که اگه هوسه یه بار بسه ! خدا کنه که دیگه تکرار نشود .آخه اینم شد غرور جوانی ؟! نفر سوم هم خاطره ای از کوه رفتنشان در میان گذاشت که چگونه ، بر اثر یک خطای محاسباتی مجبور شدند دو روز در یک پناهگاه بمانند .او تعریف میکرد که زمانی با دوستانش تصمیم میگیرند یکی دو روز به قله ای بروند . هر کدام توشه ای برداشته با مقداری مغزهای آجیلی و چند بطری آب راهی میشوند .

بعد از حادثه ای و اجبار به گذراندن شرایط اضطراری ، هر کدام به قاتق کردن از خوراکی هایشان مشغول شدند . یکی گوشت کوبیده آبگوشت داشت . یکی چند عدد کتلت و دیگران هم غذاهائی مانند اینان سالم و مقوی . اما باز غذاها تمام شد . به پیشنهاد یکی از آنها به ذخیره یکی از پناهگاها سرکشی کرده و مقداری نان خشک که در آنجا بود را میخورنند . ( هر کوهنوردی اگر نان زیادی داشته باشد ، برای روز مبادای خود یا کسانی که نیاز داشته باشند ، در سوراخی تعبیه کرده و از گزند جانوران دور میسازند . عادت و منشی پسندیده )

از این خاطره ها همه میدانند و دارند ، اما بحث بر سر چگونه خوردنه . آیا اگر به جای این عزیزان طبیعت دوست ، آن عزیزان شکم دوست ، درشرایط تحمل اتراق اجباری در کوه ، قرار میگرفتند آیا میتوانستند تاب بیاورند و چقدر شانس سالم ماندنشان بود ؟  و سئوالات دیگر که شاید جوابی از این دست داده شود ، مگه مجبورند برن کوه که گیر کنند !؟ اما باید از این منظر به ماجرا نگاه کرد . مرور خاطرات آنها بهانه ای  بیش نیست . مثال برای مسیر زندگی و طی کردن شرایط سخت و غافلگیرانه است . انسانها بدون اینکه ازلحظات دیگرشان خبری داشته باشند ، در مسیرهای غیرپیش بینی هستند . پس باید همیشه آماده بود . اگر بحرانی به وجود بیاید باید پذیرفت و با خونسردی و تحمل ، از آن عبور کرد . برای این مهم نوع زندگی در شرایط عادی ، تعیین کننده است .

حتما نگرش جوانها باید به گونه ای باشه که در کنار لذت بردن از ثانیه های تنفسی خود ، مجبور نباشند در تنگناها و چالشهای ناخود آگاه ، مستاصل روزگار بشوند .بحث درباره اینکه چگونه زندگی کنیم بهتره ؟ بسیار زیاده که در این مجال کاری به آن نیست ، اما درست خوردن وبه طور کلی شناختن اصولی تغذیه ، یکی از ملزومات گذران عمره ! شاید این مسئله در نگاه اول ، ساده به نظر بیاید اما با کوچکترین ناراحتی به خاطر تبعات یک تغذیه غلط ، یک عمری را باید با لب گزه زندگی کرد . البته مسئله شکم زیاد هم ساده نیست . آیا میدانید تمام جنایات بشر در طول تاریخ مربوط به شکم و شهوت بوده است ، که خود بحث دیگر و عمیقی است .

جوانها به خاطر جوانیشان ، روی مدار سعادتمندی هستند و فرصتهای طلائی در پیش رودارند . برای رسیدن به افقهای روشن از حالا باید مراقب بود . بعضی مواقع گفتن یک ( نه ) یک عمر خوشبختی را به دنبال دارد . به هر حال باید این اندیشه را شناخت تا سفره سلامتی را پهن کرد . در قسمت بعدی به عناصرغذائی مطلوب پرداخته میشود و به جای رژیم گرفتن ، با بشقاب سالم هم آشنا میشویم . تا قسمت بعدی ، خوب بخورید و خوب بنوشید و همچنان به شعار و هدف مون که ( تیک تاکی شورفیق ) است ،  پایبند باشیم .

خدا نگهدار

 

مطالب مشابه

سفره سلامتی
سفره سلامتی

برای رسیدن به افقهای روشن از حالا باید مراقب بود . بعضی مواقع گفتن یک ( نه ) یک عمر خوشبختی را به...

بهترین سن برای بهترین خوردن !
بهترین سن برای بهترین خوردن !

جدول تنظیم غذائی دوران قبل از نوجوانی با بعد از جوانی که انسان پا به سن میشود و میان سالی و پیری را...

سفره سلامتی ، پرورش قدرت یادگیری مغز
سفره سلامتی ، پرورش قدرت یادگیری مغز

یک نکته جالب در بعضی از دوستان رفتارهائی دیده شده که متاسفانه ناشی از باورهای غلطه . مثلا یه عده...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود