یاران تیک تاکی با خودتان چند چندین ؟!

یاران تیک تاکی با خودتان چند چندین ؟!


تیک تاکی های عزیز سلام ، بچه ها تا به حال فکر کرده اید که (با خودتان چند چندید ؟! ) یعنی سطح توقعتان ، از خودتان تا کجاست ؟ مرز راضی شدن از خودتون رو، شناختین ؟ فرض بگیرید در یک درسی نمره هجده یا نوزده گرفته اید . آیا از این نمره راضی هستید یا دوست داشتید که نمره شما بیست میشد ؟ خیلی ها از نمره هجده به جای بیست چنان ناراحت میشن که گویا کشتی پدرشان در دریا غرق شده ! حتی دیده شده که برخی به خاطر این نمره به گریه افتاده اند ! در حالیکه این نمره حتی کمتر از آن هم ، برای بعضی ایده آله ! اینکه شما دوست داشته باشید به بالاترین حد رشد برسید ، هیچ ایرادی نداره و حقتان هست اما ، برای رسیدن به اوج باید یک سری معادلات در کنار هم خوب چیده شود . زیاده خواهی های غیر منطقی که به آزمندی غیر اخلاقی منجر بشود ،  ویژگی خوبی نیست حتی به سمت بیماری روحی روانی شما را سوق خواهد داد ! باید به شکل منطقی و عقلانی ، به دستیابی های بالای خود برسیم . این آرزوهای آرمانی و پرش به سطوح بالای اجتماعی ، حتی برای زندگی آینده شما هم ، بسیار ایده آله . اما از حالا باید یاد بگیریم که چقدر برای دستیابی به آرمانهایمان به شکل اصولی تلاش کرده ایم.

خیلیها که صلاحیت کسب کرسی های بالای اجتماعی را نداشته اند و نمیخواستند که از این موهبت هم بگذرند ، مجبورشدند که درمسیرهای غیر اخلاقی حرکت کنند . آیا برای رسیدن به هر جائی ، حتی نمره بالا ، این ارزش را دارد تا شما تن به مسائل غیر ارزشی بدهید . شما بهتر است که مرتب خود را آنالیز کنید . حتی برای بهتر شناختن خودتان از دوستان صاحب اندیشه تان کمک بگیرید . نباید این گونه مسائل در این سن و سال باعث شود تا در ذهن شما ( کیستهای عقده ) شکل بگیرد . اگر الان نتوانید علت اصلی نواقص خود را دریابید ، مطمئن باشید که در بزرگسالی ، تبدیل به رفتار و کرداری میشود که دیگران را از شما دور میکند . در حال حاضر این افراد در اجتماع کم نیستند که هم دنیای خود را از دست داده اند هم آخرت خود را !( حتما میدانید که منظور همان رانت خواران غیر محترم هستند !! )

پس شما بهترین فرصت را دارید که با توجه به سن و سال پائین ، محکم ترین فوندانسیون اخلاقی را برای خود بسازید، آنهم با دوستان صادق خود که صد البته این همراهی ، برای دوستان هم اندیشه شما هم مقبول و نیکوست ! یعنی وقتی شما دارای اخلاق برگزیده و ارزشی شوید ، آن نمره ای که در نظرتان کم اهمیت جلوه کند ، جای خودش را به پلکانی میدهد تا شما استوار و قوی ، گام به گام به خواسته های آرمانی خود نزدیک شوید ! پس هر نمره ای برای شما چون ابزاری برای رشد شما خواهد بود .

( البته در نظر دارید که چون تیک تاکی شده اید از مشاوره دوستان در کادر تیک تاک و معلمان حاذق هم بهره مند هستید )

پس سطح توقع خود را به توجه به پتانسل خود ، بسنجیم . اگر اشاره شد که در برخی مواقع نمره هفده و هجده هم عالیه و شما را به مراد میرساند ، اما دلیلی نمیشه که هرنمره ای ، برای رسیدن به هر توقعی هم ایده آل باشه !

مثلا برخی از دوستان با یک نمره نه چندان مناسب ، توانسته اند از یک مرحله امتحانی عبور کنند .به اصطلاح ناپلئونی پریده اند ! خب از نظر این عزیزان اینه : ما که عبور کردیم و موفق شدیم !اما این هم توقع مطلوبی نیست . چون در یک جائی باعث تخریب خواهد شد . مثلا در امتحانات ورودی کنکور به علت نداشتن پایه قوی ، ماشین همت این دوستان کم توقع ،  بکس باد خواهد کرد !

پس موفقیتهای کم اثر و کم رنگ امروزی ، متاسفانه راه شکست فردای این عزیزان خواهد بود . پس همواره برای شناخت خود ، برنامه خود شناسی برگزار کنید . اگر امروز موفق به گرفتن نتیجه شدید بدانیددر شخصیت شما تحولی صورت گرفته که در زندگی آینده ، به راحتی با مسائل اجتماعی روبرو میشوید واگر نخواهید به واقعیت های درونی خود بپردازید ، مطمئن باشید همزمان با رشد شما ( کیست عقده ) شما هم رشد خواهد کرد ! در آن صورت متاسفانه باید گفت که چاره ای ندارید که متوسل به روانشناسان شوید . در نتیجه امروز برای کنترل آرزوهای غیر منطقی فرصت مناسبیه چون با کمک و همفکری یاران صادق ، مسیر درست را انتخاب خواهید کرد . به نوعی میشه گفت که توانسته اید بدون کمک گرفتن ازروانشناسان ، عقده گشائی کنید . در این صورت به راحتی در می یابید که کسب نمره هجده هم نمره خوبیست . و به جای اینکه غمباد بگیرید و خود خوری کنید که ای داد بیداد که دو نمره من را خوردند !

با دوستان خود بنشینید و بررسی کنید کجای کار اشتباه بود و چرا بارم نمره را پرانده اید! پس حالا که ریلکس شده اید ما را همچنان دنبال کنید و همچنان به رفقا بگوئید ( تیک تاکی شو رفیق ! )

 

 

مطالب مشابه

مفهوم تراز
مفهوم تراز

ممکن است بگویید هر کس هر نمره‌ای گرفت (که اصطلاحاً آن‌را «نمره خام» می‌نامیم) در رتبه بالاتری قرار...

هوشیار باشیم ، مراقب باشیم ، لولو داره میاد !
هوشیار باشیم ، مراقب باشیم ، لولو داره میاد !

سلام تمام تیک تاک به تمام تیک تاکی ها . در قسمت قبلی رسیدیم به اینکه جامعه استارتاپی شرایط پرش...

26 نکته از کنکور و زندگی
26 نکته از کنکور و زندگی

نکاتی مهم از رابطه ی زندگی و درس خواندن:...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود